Napięta sytuacja na Krymie

i

Autor: archiwum se.pl

UKRAINA Rosja testuje rakietowe pociski balistyczne!

2014-03-04 22:31

Oto zapis relacji z kryzysu na Ukrainie.

Napięta sytuacja na Krymie

i

Autor: archiwum se.pl Napięta sytuacja na Krymie

21.47

"Który z tych światów jest rzeczywisty" - pyta niemiecki Bild, publikując dwa zdjęcia zrobione w tym samym czasie. Na jednym rosyjski pojazd pancerny jedzie w stronę Krymu, na drugim - niemiecki minister spraw zagranicznych pije sobie piwo ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. W spokojnej Szwajcarii...

21:00

We wtorek Rosja testowała międzykontynentalne rakietowe pociski - poinformował Buzfeed.com Jak podaje portal, Rosjanie wystrzelili rakiety Topol-M o 10:10 lokalnego czasu w rejonie południowego Astrachania (miasto w Rosji, położone w delcie Wołgi).

Jak podaje agencja Interfax, celem było jedynie testowanie mozliwości rakietowych pocisków balistycznych.

19:20

- Rosyjski oddział sił specjalnych wdarł się do bazy rakietowej na Krymie - informuje TVN24.

Grupa kilkuset rosyjskich żołnierzy z oddziałów specjalnych najechała bazę rakietową, przedarła się przez obronę ukraińskich sił i zażądała kluczy do zbrojowni. Rosja w tym momencie ma nad nią zupełną kontrolę.

18:30

Internet zalewa prawdziwa powódź prorosyjskich komentarzy! Jak podaje newsweek.pl, aż osiemdziesiąt procent z opublikowanych komentarzy na ich portalu, zostało wysłane z nieprawdziwych kont. Czy mamy do czynienia z rosyjskim cyberatakiem?

Więcej o CYBERATAKU

17:00

Do sieci wyciekły informacje dokumentów Wielkiej Brytanii, które świadczą o tym, że Wyspy Brytyjskie nie przewidują żadnych sankcji dla Rosji! Fotoreporterom udało się sfotografować Davida Camerona, który niósł ten znaczący dokument w rękach.

- Wielka Brytania na razie nie powinna popierać sankcji handlowych wobec Rosji ani zamykać dla Rosjan londyńskiego centrum finansowego - tak brzmi zdanie, które pojawiło się w sfotografowanym na Downing Street dokumencie - poinformowała "Gazeta.pl" powołując się na "The Telegraph".

15:55

Zakończyła się konferencja prasowa Donalda Tuska. Poruszony został głównie problem konfliktu na Ukrainie.

- Wypowiedzi Putina traktujemy jako dowód skuteczności presji na Rosję - powiedział premier Polski.

- Obecność Polski na Majdanie nie miała takiego charakteru, jak opisuje to Putin (...) Nie akceptuję słów Putina o Polakach szkolących ludzi na Majdanie - dodał Tusk, odnosząc się tym samym do wypowiedzi Putina, jakoby Polacy szkolili ukraińskich "bojowników".

Premier mówił także o tym, że Polska będzie współorganizowała działania ograniczające inwazję Rosji na Ukrainę. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

- W interesie Polski są jak najlepsze stosunki polsko-rosyjskie i rosyjsko-europejskie (...) Polska postępuje we właściwy sposób, co docenia każdy partner w UE i NATO - tak argumentował stanowisko Polski w sprawie sytuacji na Ukrainie.

Co dalej?

- Nie da się wyciągnąć wniosków z tego, co mówi Putin. (...) Nerwowe reakcje Rosji wynikają z faktu, że Ukraina zdecydowała się na określoną drogę i wykazała determinację. Ma to wymiar symbolu. Ludzie, którzy zginęli po raz pierwszy w historii, żeby być w UE. To był kluczowy moment, to były kluczowe wydarzenia.

- Najważniejsze jest uchronić Ukrainę przed rozpadem, zapaścią i inwazją - powiedział Tusk. Co to dokładnie znaczy? Nie sprecyzował.

15:06

Do oskarżeń jakoby Polacy szkolili w swoich bazach "bojowników" z Majdanu odniósł się również Stanisław Koziej:


15:00

- Ludzie, którzy atakowali w Kijowie, byli szykowani w bazach zagranicznych Litwy, Polski i Ukrainy. Tam wszystko działa jak w zegarku.-  to właśnie te słowa oskarżające Polskę zbulwersowały rzecznika MON, Jacka Sońte, który dał upust emocjom za pomocą Twittera.

"'Bojowników' z Majdanu nie szkolono w polskich bazach. Ktoś prezydenta Putina wprowadził w błąd. Poniesie zapewne za to srogą karę!"- napisał Sońta, jednak po chwili usunął ten wpis. Z informacji podanych przez TVN24 dowiadujemy się, że rzecznik MON miał tłumaczyć iż jego słów nie należy traktować jako oficjalnego stanowiska ministerstwa.


14:48


Szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius poinformował, że rząd wprowadził zakaz wjazdu dla 18 ukraińskich polityków i urzędników. "Litwa ma dość czekania na decyzję UE ws. sankcji dla ukraińskich polityków odpowiedzialnych za masakrę na Majdanie"- czytamy na stronie internetowej "polskatimes.pl"

14:40

-Do Kijowa przybyła misja OBWE, która pojedzie na Krym w celu monitorowania tam sytuacji- czytamy na portalu „tvn24.pl” fragment wypowiedzi sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrija Parubija.

14.24

Portal niezalezna.pl przedstawia "prorosyjskie tuby", czyli listę polskich dziennikarzy, ekspertów i polityków, którzy "powielają rosyjską wersję wydarzeń na Ukrainie". Są na niej takie nazwiska jak: prof. Roman Kuźniar, Mariusz Max Kolonko, Wiktor Bater, czy Janusz Korwin Mikke.

14.17

Sekretarz Stanu USA John Kerry jest już w Kijowie. "New York Times" podaje, że ma on obiecać wsparcie technologiczne i miliard dolarów pożyczki.

14:00

Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji odniósł się gróźb USA, które zapowiedziały, że jeśli Rosja nie zaprzestanie swoich działań, wprowadzone zostaną sankcje gospodarczo-ekonomiczne. Ławrow podkreślił, że sankcje nie zmienią rosyjskiego stanowiska w sprawie Ukrainy.

- Zawsze byliśmy przeciwni jednostronnym sankcjom. One nigdy nie prowadziły do niczego pozytywnego - czytamy fragment jego wypowiedzi na portalu "tvn24.pl". Ławrow wyraził też nadzieję, że "zachodni partnerzy zrozumieją, iż taka polityka jest kontrproduktywna".


13:17


Podczas konferencji prasowej, prezydent Rosji Władimir Putin zasugerował, że Ukraińcy z Majdanu byli szkoleni w polskich i litewskich bazach.

MON: "Bojowników" z Majdanu nie szkolono w polskich bazach. Ktoś prezydenta wprowadził w błąd - podaje TVN24

13:07


Paweł Zalewski, europoseł PO w wypowiedzi dla TVN24 zaznaczył, że "Putin kontynuje dezinformację". W jego opinii konferencja byla elementem propagandy prowadzonej przez Kreml.

13:05

- Do MSZ Polski został wezwany ambasador Rosji. Uważamy za niedopuszczalne działania godzące w integralność terytorialna Ukrainy – napisała na swoim Twitterze wiceszefowa resortu spraw zagranicznych, Katarzyna Pełczyńska.

- Spotkanie się zakończyło. Przedstawiliśmy naszą ocenę sytuacji. Wyraziliśmy protest w związku z agresją na Ukrainę i naruszeniem integralności terytorialnej tego kraju. Jest to całkowicie zbieżne z zapisami, które w poniedziałek zostały uwzględnione w konkluzjach Rady Spraw Zagranicznych UE w Brukseli - czytamy na portalu "tvn24.pl" wypowiedź rzecznika MSZ na temat wezwania do MSZ ambasadora Rosji.

12:50

Anne Applebaum, dziennikarka, zdobywczyni nagrody Pulitzera i żona polskiego ministra spraw zagranicznych skomentowała wystąpienie Putina.

„Konferencja prasowa Putina pokazuje, że doszliśmy do dziwnego punktu, w którym dyktator wierzy w swoją własną propagandę”- napisała na swoim Twitterze.


12.35

Ostatnie pytanie konferencji. O propozycję dla obywateli wschodu i południa Ukrainy.

- Dla wszystkich obywateli Ukrainy. Wiecie ile ich tutaj przyjeżdża? Wszyscy są dla nas równi - i ze wschodu i z zachodu. To nasi bracia. Władze Ukrainy powinny przestrzegać praw wszystkich obywateli - zakończył konferencję Putin.

12.32

- Zmiana władzu na Ukrainie na pewno jest potrzebna. Ale tylko w ramach konstytucji - mówi Putin.

12.28

- W warunkach gdy ludzie sprawiedliwie - to powtarzam - żądają nowych władz, jest też pewne zagrożenie. Że do władz mogą dojść nacjonaliści. Coraz więcej widać symboli podobnych do hitlerowskich na Ukrainie - ocenia.

12.27

Czy sytuacja na Ukrainie idzie ku lepszemu? - Generalnie się uspokaja - ocenia.

12.23

O ewentualnym użyciu wojsk Zachodu w związku ze złamaniem prawa przez Rosję pyta jakie to złamanie prawa. - Gdy mówimy o tym, że to przewrót niekonstytucyjniy słyszymy: nie, to jest rewolucja. A co to znaczy? Że pojawia się nowe państwo. A z tym państwem żadnych umów nie podpisaliśmy.

12.22

Czy uzna wybory prezydenckie na Ukrainie? - Zależy w jakich warunkach będą się odbywać. Jeśli takiego terroru jak teraz, to nie - mówi Putin.

12.20

- Trzeba zrobić nową konstytucję i referendum. By wszyscy obywatele Ukrainy poczuli, że tworzą nowe ramy państwa - mówi. I dodaje: - Ale oczywiście nie jest to nasza sprawa, ale samych Ukraińców.

12.19

Putin mówi spokojnie, opowiada ze swadą, czasem kpi. O zachodzie mówi: "nasi partnerzy", "koledzy".

12.16

O dostawach gazu: - Nie chcę przedłużać obowiązujących obniżek dla Ukrainy - mówi. I tłumaczy, że strona ukraińska przy ustalaniu obniżek zobowiązała się spłacić zaległości za gaz i płacić na bieżąco. A tego nie robi.

12.15

Dałem polecenie aby wznowić kontakty na szczeblu ministerialnym z kolegami w urzędach na Ukrainie. Ale nasze stosunki handlowe, gospodarcze i inne mogą być podjęte tylko po tym jak unormuje się tam sytuacja i po wyborach prezydenckich.

12.10

O Janukowyczu: - Jako polityk jest już skończony - ocenia Putin.

12.09

O ostrych słowach Sekretarza Stanu USA. - Nie jest to najważniejszy polityk po tamtej stronie.

12.07

- Może przedstawiciele Francji, Niemiec i Polski, którzy byli przy porozumieniu powinni teraz pojechać i zobaczyć co się dzieje z funkcjonariuszami Berkutu, uwięzionymi w swoich domach za barykadami - mówi.

12.06

Nie niepokoi go ewentualny wybuch wojny. - Nie będziemy przecież walczyć przeciw narodowi ukraińskiemu - mówi Putin.

12.03

- Nie rozpatruję wariantu przyłączenia Krymu do Rosji. Mogą to zrobić tylko obywatele Krymu - mówi Putin. - Nie będziemy prowokować nikogo do takiej decyzji.

12.02

Zdaniem Putina bojownicy na Majdanie byli szkoleni w Polsce, na Litwie i w samej Ukrainie.

12.01

O wojskowych na Krymie. Czy to Rosjanie? - To lokalne siły samoobrony - mówi Putin.

12.00

Mówi o broni zgromadzonej na Krymie. - Na szczęście jest to już wszystko w rękach narodu krymskiego.

11.58

O ewentualnych sankcjach: - O skutkach powinni myśleć ci, którzy mają je wprowadzić. To będą straty po obydwu stronach. Ale najważniejsza rzecz: nasi partnerzy wsparli niekonstytucyjny przewrót i zbrojne przejęcie władzy na Ukrainie. My jesteśmy bardzo cierpliwi i gotowi do współpracy, nawet z tą władzą w Kijowie, której prawomocności nie do końca uznajemy. Natomiast wszelkie groźby wobec Rosji są kontrproduktywne.

11.55

Odpowiada na krytykę na bezprawne działania. - A wy zawsze działacie prawnie? Jak USA w Afganistanie?

- Nasi partnerzy z USA ściągają w takich sytuacjach na nas krytykę całego świata. Dziobią, dziobią i w końcu zadziobią - mówi. I dodaje: - Nasze ewentualne działania mają podstawy prawne.

11.51

Nie będziemy się w to mieszali - mówi Putin o sytuacji na Ukrainie wschodniej. I zachęca Ukraińców, by jak najszybciej zajęli się sami rozwiązaniem tej sytuacji.

O Krymie: tam chronimy tylko nasze obiekty wojskowe. Zrobiliśmy to we właściwym czasie.

11.49

- To środek ekstremalny i mamy prawo takich środków użyć - mówi o ewentualnej interwencji. - Siły zbrojne Ukrainy to są nasi towarzysze broni. Jestem głęboko przekonany, że żołnierze ukraińscy będą stali po tej samej stronie barykady.

11.48

Powołuje się na prośbę Janukowycza o użycie siły na Ukrainie.

11.47

Zakończone manewry na zachodzie Rosji nie miały związku z tą sytuacją - tłumaczy.

11.46

Na razie takiej konieczności nie ma. Ale możliwość taka jest - mówi o użyciu wojska.

11.45

Odpowiada na pytanie o pomoc finansową dla Krymu. - Oczywiście to zrobimy - zapewnia Putin.

11.43

- Czy dzisiejsza władza na Ukrainie jest prawomocna? Częściowo tak. Ale na pewno nie tymczasowy prezydent. Prawowitym prezydentem jest nadal Wiktor Janukowycz - mówi Putin. - A usunąć go można tylko w sposób legalny i prawny.

11.42

Putin wygląda na rozluźnionego, siedzi wygodnie rozparty w fotelu i opowiada.

11.39

Mówi o sytuacji na Ukrainie,o rozwarstwieniu społecznym, które tam jest.

- I lud chciał zmian - mówi. - Rozumiem ludzi z Majdanu, choć nie popieram. Rozumiem ludzi, którzy żądają nie jakiejś fasady władzy, a prawdziwych zmian. Nie zmiany jednych złodziei na innych.

11.37

Prezydent Putin powołuje się na porozumienie z 21 lutego. Mówi o tym, że prezydent Janukowycz wypełnił wszystkie jego punkty. W zasadzie władzę oddał. Dlaczego zatem wciągnięto kraj w ten chaos? - pyta Putin. - To idiotyczne działanie - ocenia.

11.36

Putin odpowiada.

O sytuacji na Ukrainie: To jest niekonstytucyjny przewrót i zbrojne przejęcie władzy. Pytanie po co było to zrobione?

11.35

Dziennikarze zadają pytania, prezydent Putin notuje.

11.33

Rozpoczyna się konferencja.

11.30

Dwie godziny spóźnienia, a konferencji wciąż nie ma. Wśród obecnych na miejscu dziennikarzy konsternacja. Pojawiły się pogłoski, że dziennikarze zobaczą jedynie nagrane oświadczenie Putina.

11.19

- Nie widać rozwiązania w sprawie Ukrainy - tak minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier skomentował efekty swoich rozmów z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Genewie.

11.02

Na sali ciągle nie ma prezydenta Putina.

10.58

Dziennikarze są już na sali. Konferencja prezydenta Putina lada chwila.

10.51

Szef kanadyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych porównał działania rosyjskich wojsk na Krymie do inwazji Hitlera na Czechosłowację w 1938 r.

ZOBACZ

10.39

Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna w Gdańsku przerwała akcję promocyjno-informacyjną zachęcającą Rosjan z Obwodu Kaliningradzkiego do spędzenia dnia kobiet w Trójmieście. Swoją decyzję uzasadnia „zaistniałą sytuacją międzynarodową”.

SZCZEGÓŁY - Trójmiasto nie zaprasza już Rosjanek na Dzień Kobiet!

10.30

Już o godzinę opóźniła się konferencja prezydenta Rosji. Według niepotwierdzonych informacji, na które powołuje się TVN24, może trwać w innej sali Kremla, za zamkniętymi drzwiami.

10.28

- Kiedy w 2008 roku ostrzegałem, że Ukraina może być kolejną ofiarą (Rosji), nawet sprzyjający politycy w Ameryce i Europie podejrzewali u mnie pewne urojenia - mówi były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili w "Financial Times".

10.17

"Wielka Brytania nie poprze, w obecnym stanie rzeczy, sankcji ekonomicznych, ani nie zamknie londyńskiego centrum finansowego dla rosyjskiego kapitału" - sugeruje tajny dokument rządu brytyjskiego, który sfotografowali angielscy fotoreporterzy. Nie będzie więc żadnego nacisku na Rosję ze strony Wielkiej Brytanii?

10.07

- Zajęcie Krymu przez Rosję to początek końca reżimu prezydenta Władimira Putina, nawet jeśli on myśli, że to zwycięstwo. Putin udławi się Krymem - uważa cytowana przez "Polska The Times" prof. Nina Khrushcheva z New School w Nowym Jorku, wnuczka przywódcy ZSRR Nikity Chruszczowa.

10.04

Pośrednim skutkiem kryzysu może być przyspieszenie decyzji o wejściu do strefy euro - pisze dziennik.pl. Według prezesa NBP Marka Belki możliwy jest powrót do debaty na ten temat.

10.01

Konferencja prasowa prezydenta Rosji opóźnia się już o pół godziny. Na salę nie wpuszczono jeszcze dziennikarzy.

9.56

Po poniedziałkowej panice na giełdach, dziś odbicie. Rośnie indeks w Moskwie, podobnie jest w Polsce. Złoty również odrabia wczorajsze straty.

9.52

- Jeśli USA zastosują sankcje wobec Rosji za jej działania na Ukrainie, Moskwa może zrezygnować z dolara jako waluty, w której trzyma rezerwy i odmówić spłacania zadłużenia w amerykańskich bankach - mówi cytowany przez TVN24 doradca prezydenta Rosji Siergiej Głazjew.

9.44

Opóźnia się początek konferencji prezydenta Rosji.

9.34

W Moskwie ciągle trwa oczekiwanie na konfererencję Władimira Putina.

9.22

Na razie nie ma zagrożeń dla dostaw gazu dla Polski, ale podjęliśmy działania na czarną godzinę. Odcięcie gazu byłoby większym problemem dla Rosji niż Polski. Co Rosja zrobiłaby z tym całym gazem? - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

9.11

Według AP, na Krymie jest obecnie około 16 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Kontrolują wszystkie posterunki graniczne, obiekty wojskowe i terminal promowy.

9.02

Trwa oczekiwanie na wystąpienie prezydenta Rosji.

8.32

- Z całą mocą mówię, nie ma jakiegokolwiek ruchu wojska polskiego, który by odbiegał od rutyny - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 szef MON Tomasz Siemoniak.

8.26

Putin ma wygłosić oświadczenie w sprawie sytuacji na Krymie.

8.25

O 9.30 ma się odbyć konferencja prasowa prezydenta Rosji Władimira Putina.

8.15

Tymczasem do Kijowa wubiera się dziś John Kerry, szef amerykańskiej dyplomacji.

8.11

W Brukseli zbiera się dziś Rada Północnoatlatycka. Spotkanie ambasadorów państw NATO odbywa się na wniosek Polski w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o wspólnych konsultacjach jeśli "zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

7.41

Nie istnieje bezpośrednie zagrożenie rosyjskiej inwazji na Polskę - potwierdza w TVN24 Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

7:35

Putin wydał rosyjskim wojskom rozkaz powrotu do baz

Agencje prasowe, powołując się na rzecznika Kremla, podają, że jednostki wojskowe zaangażowane w ogromne ćwiczenie wojskowe na zachodzie kraju dostały rozkaz powrotu do baz- czytamy na TVN24.

Według rosyjskich władz ćwiczenia wojskowe przeprowadzone w ostatnich dniach w Obwodzie Kaliningradzkim nie miały nic wspólnego z wydarzeniami na Ukrainie i Krymie.

W ćwiczeniach uczestniczyła rosyjska Marynarka Wojenna oraz zachodnie i centralne siły wojskowe. W ćwiczeniowych manewrach wojskowych uczestniczyło ponad 150 tys. żołnierzy, 90 samolotów, 120 śmigłowców 880 czołgów i 80 okrętów.

7:20

Agencja Ria-Nowosti zamieściła na swojej stronie internetowej informację, jakoby Rosja była gotowa do rozmów na temat Ukrainy- ale pod pewnymi warunkami. Agencja powołuje się na źródło w ministerstwie spraw zagranicznych Rosji.

-Rosja jest gotowa do rozmów na temat sytuacji na Ukrainie i wyjścia z kryzysu, ale pod pewnymi warunkami- podaje agencja Ria-Nowosti

7:00

USA zawiesiły współpracę wojskową z Rosją

O tym zdecydowanym ruchu amerykańskich władz poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby. Wstrzymane zostały wszystkie kontakty amerykańskich z rosyjskimi wojskowymi. Odwołano wszystkie wspólne ćwiczenia, spotkania bilateralne, wizyty portowe oraz konferencje.

- Wzywamy Rosję do deeskalacji kryzysu na Ukrainie i wycofania żołnierzy do ich baz na Krymie- mówił Kirby

..................................................................................................................................................................................

22:30

Witalij Churkin, rosyjski przedstawiciel przy ONZ poinformował, że były prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowycz wysłał do prezydenta Władimira Putina list, z prośbą o militarną interwencję na Ukrainie- czytamy na TVN24.

Władze w Rosji podkreślają, że nie uznają nowych władz Ukrainy. Według nich w świetle prawa prezydentem pozostaje Wiktor Janukowycz.

21:50

Według informacji podanych przez portal „tvn24.pl” przez punkt graniczny w ukraińskim Kerczu, nad Cieśniną Kerczeńską (Cieśnina Karczeńska oddziela Rosję od Krymu) pod osłoną Floty Czarnomorskiej przedarły się dwa mikrobusy i trzy ciężarówki wiozące uzbrojonych ludzi. Portal powołuje się na informacje pochodzące od ukraińskiej straży granicznej.

„Podczas kontroli granicznej dwóch mikrobusów stwierdzono obecność siedmiu osób uzbrojonych w broń automatyczną i pistolety"- czytamy na portalu.

21:25

Julia Tymoszenko wydała oficjalne oświadczenie ws. działań Rosji. Była premier Ukrainy zaznaczyła, że jest przekonana iż USA i Wielka Brytania zrobią wszystko, aby zapewnić pokój na Ukrainie. „Władimir Putin wie, że wypowiadając wojnę Ukrainie wchodzi w konflikt także z tymi krajami”- czytamy fragment jej oświadczenia.

20:40

Rada Północnoatlantycka na wniosek Polski zbierze się we wtorek (03.03.2014)  (NAC) - poinformował w poniedziałek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Ambasadorowie państw NATO spotkają w trybie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego.

19:40


Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy skierowało prośbę do NATO, USA i UE o pomoc w ochronie obiektów jądrowych na swoim terytorium. Swoją prośbę uzasadniło faktem złamania przez Rosję szeregu zapisów umów międzynarodowych.

18:20

Minister Sikorski poinformował, że w dokumencie sporządzonym na dzisiejszym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych zawarte zostały ostrzeżenia dla Rosji. Mowa o zakazach wjazdu dla osób odpowiedzialnych za ekskalacje konfliktu na Ukrainie i możliwych restrykcjach finansowych, np. zamrożeniu aktywów.


18:12

Sikorski: Chciałbym zaapelowac do władz rosyjskich: NIE WCHODŹCIE NA UKRAINĘ!

18:10

Sikorski: Zebraliśmy się w sprawie najpoważniejszego kryzysu w Europie od czasu wojny w Jugosławii. UE uznała, że to co zrobiła Rosja na Krymie jest aktem agresji. Unia Europejska domaga się deeskalacji konfliktu po stronie rosyjskiej. Unia Europejska oświadcza, że jeśli do deeskalacji nie dojdzie, dojdzie do rewizji stosunków UE z Rosją.

17:30


Nowy gracz w konflikcie o Krym? Turcja zaniepokojona o Tatarów!

Sytuację na Ukrainie bacznie śledzi Turcja, którą niepokoi los związanych z nią historycznie i kulturowo Tatarów z Krymu, gdzie Rosja rozmieściła swoje siły zbrojne- czytamy na Onecie fragment komunikatu agencji AFP, która powołuje się na tureckie źródło rządowe.

W rozmowie z TVN24 Krzysztof Boruc, ekspert wojskowy z Colegium Civitas zaznaczył, że region Morza Czarnego w tym Krym jest dla Rosji niezwykle ważnym punktem strategicznym. Region Morza Czarnego jest również militarną „strefą wpływów” Turcji. Boruc zaznaczył, że gdyby na Morzu Czarnym miała rozegrać się bitwa, „flota turecka spokojnie by sobie z Flotą Czarnomorską poradziła”.

Czytaj więcej: Nowy gracz w konflikcie o Krym? Turcja zaniepokojona o Tatarów z Krymu!

16:50

Jacek Syriusz-Wolski, eurodeputowany PO w programie TVN24 potwierdził, że ultimatum Rosji brzmi jak groźba wojny.

16:10

Rosyjska Flota Czarnomorska postawiła Ukraicom ultimatum. Jesli stacjonujące na Morzu Czarnym wojska ukraińskie nie złożą broni, wojska rosyjskie przeprowadzą szturm. Rosja daje Ukrainie czas do godziny 3 rano (4:00 czasu polskiego).

15.33

Dziennik.pl: Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o informacjach o planowanych na noc z 3 na 4 marca prowokacjach. Wedle danych organów ścigania, zamordowanych ma zostać 3-4 rosyjskich żołnierzy, a winą za to obciążona ma zostać strona ukraińska.

15.31

- Sytuacja na Ukrainie nie wymaga rozwiązań militarnych. Stosunek Europy do Rosji jest zbudowany na fałszywych przesłankach: wrogości i strachu - ocenia  cytowany przez gazeta.pl były ambasador RP w Moskwie Stanisław Ciosek.

15.25

O nowej "atrakcji turystycznej" pisze portal kyivpost.com. Mieszkańcy, a najczęście młode mieszkanki Krymu fotografują się z rosyjskimi żołnierzami.

14.51

Internauci po swojemu komentują wydarzenia...

14.40

- Ukraina i Rosja już mają za sobą najpoważniejszą fazę kryzysu w stosunkach - ocenia cytowany przez RMF premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk na spotkaniu z przedstawicielami europejskiego biznesu w Kijowie. - Myślę, że już mamy za sobą najpoważniejszą fazę kryzysu w stosunkach między Ukrainą i Rosją. Mam nadzieję, że słowa, które powiedział mi rosyjski premier Miedwiediew, że decyzji o wprowadzeniu wojsk nie podjęto, odpowiada rzeczywistości - oświadczył.

14.25

A co z gazem? - Sytuacja na Krymie nie wpłynie na tranzyt do Europy rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy - zapewnił cytowany przez portal gazeta.pl minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan. Z kolei rosyjski Gazprom nie wyklucza zakłóceń...

14.01

- Największym błędem było wycofanie się Prezydenta Obamy z budowy tarczy antyrakietowej - ocenia Lech Wałęsa. Były prezydent zamieścił na swoim blogu własną ocenę przyczyn kryzysu wokół Krymu i Ukrainy.

- SZCZEGÓŁY TUTAJ -

13.31

- Spodziewam się bardzo żywej dyskusji - mówił przed wejściem na spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli polski minister Radosław Sikorski. Jak dodał, to najpoważniejszy kryzys od czasów wojen w byłej Jugosławi.

13.21

Rosyjskie samoloty ostatniej nocy naruszyły dwa razy przestrzeń powietrzną Ukrainy - podają władze w Kijowie. Do naruszeń miało dojść w okolicach Morza Czarnego.

13.20

Potężne spadki cen akcji w Moskwie powodują, że w pułapce znaleźli się klienci pięciu polskich funduszy inwestycyjnych, którzy zainwestowali oszczędności w akcje rosyjskich spółek - podaje wyborcza.biz. Jak podaje portal, aktywa polskich funduszy inwestujących w Rosji wynoszą nie tak wiele, bo 70 mln zł. Najwięcej pieniędzy - 24 mln zł - trzymamy w funduszu ING Rosja.

12.36

Lecą gromy na młodego polityka z SLD Łukasza Grzelaka. Na profilu facebookowym napisał: "Rosja podejmując interwencje na Ukrainie stoi dziś na straży demokracji".

12.32

– Zdjęcia są prawdziwe. Wojsko przemieszczało się na poligon na ćwiczenia – mówi w portalu NaTemat.pl rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Jacek Sońta. To komentarz do zdjęć przemieszczających się polskich wojsk, które publikowały portale społecznościowe. Zdaniem rzecznika, nie ma to żadnego związku z sytuacją na Ukrainie, a jest efektem zaplanowanych wcześniej ćwiczeń. – Podejrzewam, że dzisiaj również ktoś może zrobić zdjęcie przemieszczających się żołnierzy i sprzęt 17-tej Wielkopolskiej Brygady i można zrobić ten sam temat – mówi Sońta w NaTemat.pl.

12.28

Prorosyjskie wojska przejęły kontrolę nad Cieśniną Kerczeńską i tamtejszą przeprawą promową - podaje RMF za "Ukraińską Prawdą". To kluczowe połączenie między Rosją na Krymem. Jak pisze portal, Rosjanie mogą jeszcze łatwiej przerzucać duże siły na Krym i dalej na północ Ukrainy.

12.14

Centralny Bank Rosji po południu bank zdecydował o sprzedaży 10 mld dol z rezerw walutowych, aby ratować rosyjską walutę - rubla, którego wartość gwałtownie spada w związku z kryzysem krymskim.

11.21

- Polska jest bezpieczna - tak prezydent Bronisław Komorowski odpowiada na pytanie dziennikarzy o ewentualne konkretne decyzje, np. w sprawie mobilizacji. - Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski - zapewnia prezydent.

11.11

- Prezydent Stanów Zjednoczonych złożył jednoznaczną deklarację o gwarancjach bezpieczeństwa Polski w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i od samych Stanów Zjednoczonych - mówi prezydent Komorowski.

11.08

Zakończyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent Komorowski mówi o pełzającym przejmowaniu kontroli na Krymie. - Naszym zadaniem jest działanie takie, by świat zachodni w sposób jak najostrzejszy reagował i zapobiegał eskalacji tego typu działań.

11.04

Rosyjska flota na Bałtyku rozpoczęła niespodziewane ćwiczenia - podaje gazeta.pl za rosyjska agencją ITAR-TASS. W ćwiczeniach ma brać udział 450 jednostek różnego typu i 3,5 tys. żołnierzy straży granicznej. Żołnierze stacjonują w Obwodzie Kaliningradzkim.

10.27

 

Generał Bolesław Balcerowicz, były rektor Akademii Obrony Narodowej w Radiu ZET: - Konflikt o Krym i Ukrainę rozegra się w sferze polityki i ekonomii.
– Kto zwycięży? – pytała Monika Olejnik.
– Nie wiem. Ten, który lepiej gra.

Generał Bolesław Balcerowicz, były rektor Akademii Obrony Narodowej w Radiu ZET: - Konflikt o Krym i Ukrainę rozegra się w sferze polityki i ekonomii. – Kto zwycięży? – pytała Monika Olejnik. – Nie wiem. Ten, który lepiej gra.

 

10.03

Trwa posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Kancelaria Premiera pokazuje zdjęcie z obrad.

10.03

Trwa posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Kancelaria Premiera pokazuje zdjęcie z obrad.

9.54

Polska armia nie jest w stanie podwyższonej gotowości, nie ma wzmożonej aktywności wojskowych komend uzupełnień. Nie ma takiej potrzeby - mówi w RMF FM minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

9.39

Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague oświadczył, że Rosja przejęła kontrolę operacyjną nad Krymem. Brytyjczyk dodał, że Rosjanie mają prawo do posiadania wojska i okrętów na Krymie, ale powinny one wrócić do baz.

William Hague, szef brytyjskiej dyplomacji twierdzi, że Rosja przejęła kontrolę operacyjną nad Krymem. Jego zdaniem to największy kryzys w Europie w XXI wieku.

9.10

- Dziś wprawdzie nie zagraża nam bezpośrednia agresja obcych wojsk na nasze terytorium, jednak w dalszej perspektywie nie można wykluczyć zagrożenia strategicznego także inwazją na Polskę - mówi w "Rzeczpospolitej" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.

9.02

- Wiemy, że drapieżnicy nabierają apetytu w miarę jedzenia i zadaniem wolnego świata jest, by się temu przeciwstawić - komentuje przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego szef MSZ Radosław Sikorski.

8.52

- Oni mają wybór - mówi w TVN24 ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull. - Będziemy bardzo twardzi w naszym podejściu. Będą poważne koszty. Jeśli on (Putin) chce mieć takie koszty, proszę bardzo - zapewnił ambasador.

8.32

Niebawem rozpoczyna się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, działającej przy prezydencie Komorowskim. Pierwszy raz odbędzie się w pełnym składzie - udział w nim zapowiedział bowiem prezes PiS Jarosław Kaczyński.

8.14

Po rozmowie z Putinem nie byłam pewna czy ona ma kontakt z rzeczywistością - to relacja Angeli Merkel podczas rozmowy z Barackiem Obamą przytaczana przez New York Times

8.10

W niektórych miejscach na Krymie Rosja blokuje połączenia telefonii komórkowej - informuje tvn24.

8.02

Panika w Rosji! Po otwarciu tamtejszej giełdy okazało się, że akcje największych spółek lecą na łeb, na szyję! To samo z rublem. Tak nisko nie stał od 2009 roku!

7.27

Agencje piszą o dość spokojnej nocy na Ukrainie. Poważniejszy incydent miał jednak miejsce w Bałakławie, gdzie rosyjscy żołnierze wzięli do niewoli 50-osobowy oddział ukraiński.

7.02

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z Barackiem Obamą. Prezydent USA potwierdził gwarancje bezpuieczeństwa dla Polski. Obaj potępili rosyjskie działania na Krymie. Obama dzwonił też do Angeli Merkel.

5.57

Ministrowie finansów najbardziej rozwiniętych światowych gospodarek - tzw. grupa G7 - zadeklarowali w Waszyngtonie silne wsparcie finansowe dla Ukrainy.

- ZACZYNAMY RELACJĘ PONIEDZIAŁKOWĄ -

21:30

NATO potępia Rosję! Sojusz "stoi przy Ukrainie jako przy bardzo ważnym partnerze"

"Potępiamy eskalację wojskową rosyjskich działań na Krymie. Działania Rosji są naruszeniem prawa międzynarodowego, zaprzeczeniem zasad. Wzywamy Rosję do deeskalacji napięcia"- czytamy na stronie "tvn24.pl" fragment oświadczenia ambasadorów państw NATO. Politycy zebrali się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej, które trwało ponad 5 godzin i zakończyło sie w niedzielę wieczorem. Członkowie sojuszu określili Ukrainę jako bardzo ważnego partnera.

Zobacz też: Donald Tusk: To kryzys, który może zaważyć na historii Polski i Ukrainy, konflikt, który może poprzedzić wojnę

19:30

Dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Berezowski został zdymisjonowany przez ministra obrony.

-Dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Denis Berezowski złożył "przysięgę na wierność mieszkańcom Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopola". Jego ostatni rozkaz do żołnierzy był taki, żeby poddawali się Rosjanom - czytamy informację podaną przez TVN24. Stacja powołuje się na ukraińskie media.

18:30
O godzinie 18 rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej. Według informacji telewizji TVN24 powołującej się na źródła dyplomatyczne „na razie jest mało prawdopodobne, by sojusz podjął stanowcze decyzje w związku z kryzysem na Krymie, w tym aby zdecydował się na zamrożenie dialogu w ramach Rady NATO-Rosja (NRC)”.

Oficjalnie rezultatem spotkania ambasadorów państw należących do NATO, jest oświadczenie ws. działań Rosji na Krymie. Treść oświadczenia zostanie opublikowana w najbliższych godzinach.

16: 20

Według najnowszych informacji podanych przez agencję Reuters, Ukraina wycofała jednostki straży przybrzeżnej z krymskich portów Kercz i Sewastopol. Jednostki te skierowały się do innych baz na morzu czarnym- Odessy i Mariupola. Według obserwatorów, oznacza to, że wojska rosyjskie finalizują przejęcie półwyspu.

16:00

-To kryzys, który może zaważyć na historii Polski i Ukrainy, konflikt, który może poprzedzić wojnę- powiedział po potkaniu z przedstawicielami polskich środowisk politycznych i ekspertami ws. wydarzeń na Ukrainie Premier Donald Tusk. Posiedzenie trwało ponad 2 godziny.

Premier Donald Tusk podkreślił, że najważniejsze dla polityki zagranicznej zachodu jest to aby „być razem” i „przedstawiać jednolite stanowisko”. W jego opinii Polska i Polacy powinni przygotować się na konsekwencje kryzysu ukraińskiego. Premier podkreślił, że szczególnie może ucierpieć na tym polska gospodarka.

15:00

Z najnowszych informacji agencji Interfax-Ukraina wynika, że żołnierze rosyjscy opanowali ukraiński dywizjon obrony przeciwlotniczej w Sewastopolu, czytamy na tvn24.pl. Rosjanie przyjechali ciężarówką bez numerów rejestracyjnych  i stwierdzili, że mają rozkaz ochrony tej ukraińskiej jednostki wojskowej. Ukraińscy żołnierze zostali przez rosyjskich żołnierzy rozbrojeni.

14:30

Francja poinformowała, że ze względu na to co dzieje się na Ukrainie, czyli działalnością militarną Rosji zawiesza swoje uczestnictwo w przygotowaniach do szczytu G8, który ma odbyć się w rosyjskim Soczi. Podobne decyzje podjęli politycy USA i Kanady.

14:00

Na Majdanie w Kijowie przemawiał prezydent Gruzji, który podkreslił, że to co robi Putin to "barbarzyństwo" oraz, że rosyjski prezydent rzucił wyzwanie nie tylko Ukrainie, nie tylko Europie ale całemu cywilizowanemu światu. Z baz na Krymie usunięto okręty Ukraińskiej Straży Wybrzeża. Okręty prawdopodobnie zostaną odesłane do innych portów. Podejrzewa się, że takie działanie jest związane z naciskiem rosyjskiego wojska.

Rada Najwyższa Ukrainy zakończyła dzisiejsze obrady sprawie sytuacji na Ukrainie. Jednym z głównych punktów jest ten o powołaniu sztabu kryzysowego przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Objęci mobilizacją wojskowa mają być wszyscy rezerwiści. Rada ogłosiła tez, że wzmocniona ma zostać ochrona obiektów strategicznych, czyli lotnisk i elektrowni jądrowych.

Niestety póki co, nie widać by Rosja miała zmienić swoje zamiary w stosunku do Ukrainy, a szczególnie Krymu. Jak informuje tvn24.pl powołując się na agencję Interfax-Ukraina, wczoraj późnym wieczorem rosyjscy żołnierze przejęli broń z bazy wojskowej na Krymie w Sudaku. Według informacji agencji do zatoki także wczoraj wieczorem z zatok Sewastopolu wpłynęły dwa rosyjskie okręty podwodne! Ich wpłynięcie naruszyło obowiązujące zasady o przekraczaniu ukraińskiej granicy. Samo wejście do portu nastąpiło bez zgody ukraińskiej służby granicznej.

Czytaj: Sytuacja na Krymie niebezpiecznie się zaostrza! Francja, Wielka Brytania i Niemcy wzywają Rosję do uszanowania niepodległości Ukrainy

W sprawie Ukrainy obradowała Rada Bezpieczeństwa ONZ, która wezwała miedzynarodowych obserwatorów do monitorowania sytuacji na Ukrainie. Wczoraj wieczorem prezydent USA Barack Obama telefonował do Władimira Putina. Rozmowa trwała az 90 minut. Obama miał zagrozić Putinowi, ze jeśli izolacją Rosji, zarówno izolacją polityczną jak i ekonomiczną.

Wczoraj prowadzono rozmowy dyplomatyczne w sprawie Ukrainy, a szczególnie niebezpiecznej sytuacji Krymu. USA zapewnia o swoim ogromnym wsparciu dla Ukrainy. Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że jeśli Rosja nie zaniecha prowadzenia swoich działań przeć Ukrainie i podejmie starań o natychmiastowe załagodzenie sytuacji, to: „Poważnie odbije się to na stosunkach amerykańsko-rosyjskich i pozycji międzynarodowej Rosji”, czytamy na tvn24.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki