Finlandia: Dwie awarie w elektrowni atomowej. Wstrzymana praca reaktorów

i

Autor: commons.wikimedia.org/public domain Finlandia: Dwie awarie w elektrowni atomowej. Wstrzymana praca reaktorów

Czy to groźne?

Awaria w elektrowni atomowej w Europie. Zaobserwowano wyciek! To już drugi

2022-10-07 11:16

W elektrowni jądrowej Loviisa w południowo-wschodniej Finlandii w ciągu pięciu dni doszło do dwóch wycieków. Pierwszy miał miejsce w minioną sobotę (1 października), drugi w środę (5 października). Według spółki energetycznej Fortum, która jest właścicielem elektrowni, incydenty nie spowodowały zagrożenia dla środowiska.

Sobotni wyciek w fińskiej elektrowni jądrowej Loviisa miał miejsce w bloku nr 2. Z kolei środowy w bloku pierwszym, wyłączonym z eksploatacji z powodu prac konserwacyjnych. Odkryto go w czasie corocznego przeglądu. Nieszczelność została wykryta w instalacji wodnej jednej z głównych pomp, przy okazji przygotowań do testu szczelności.

Awaria w elektrowni atomowej w Finlandii. "Nikt nie ucierpiał"

Na szczęście w wyniku awarii nikomu nic się nie stało i, jak podkreślają przedstawiciele spółki energetycznej Fortum, "nie spowodowało to także szkód dla środowiska, ani samej elektrowni". Wiceszef zakładu, Thomas Buddas, powiedział dla fińskiego nadawcy YLE, że "incydenty nie były ze sobą powiązane". Naprawa nieszczelności spowoduje opóźnienie uruchomienia reaktora, do którego miało dojść 16 października.

Elektrownia atomowa Loviisa ma już ponad 40 lat

Elektrownia w Loviissa, położonego około 90 km na wschód od Helsinek, została uruchomiona na przełomie lat 70. i 80. i była pierwszą tego typu w Finlandii. Dostarcza ok. 10 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jej pierwszy reaktor uruchomiono w 1977 r., a drugi - w 1980 r. Moc obu to 500 MW - dla porównania najnowszy, trzeci reaktor elektrowni Olkiluoto (OL3) nad Zatoką Botnicką, będący obecnie jeszcze w fazie testów, może pracować z mocą 1600 MW - przypomina PAP. 

Sonda
Czy w Polsce powinna powstać elektrownia atomowa
Przenosimy się z Warszawy do Czarnobyla. Mija 35 lat od wybuchu w elektrowni jądrowej
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany