Bez wiz do USA jeszcze w tym roku!

2013-08-22 16:43

Najwyższy czas zmodernizować przestarzały system wizowy oraz warunki ich przyznawania. Czas zacząć traktować przyjaciół z godnością, na jaką w pełni zasługują - mówi demokratyczny kongresman Mike

Quigley z Chicago. Polityk, wspólnie z republikańskim senatorem Markiem Kirkiem, po raz kolejny wezwali kolegów w Kongresie do jak najszybszego przyjęcia przepisów, które pozwoliłyby na włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program - VWP) i pozwalały obywatelom RP na podróżowanie do USA na okres 90 dni bez konieczności wcześniejszego starania się o wizy.

- Dlaczego Polacy mają być traktowani inaczej niż ich sąsiedzi z 30 innych europejskich krajów, z których wielu nie jest ani w połowie tak dobrymi przyjaciółmi i partnerami Ameryki jak Polska? Tak naprawdę rozszerzenie VWP zwiększy nasze bezpieczeństwo poprzez poprawę relacji z tak ważnymi sojusznikami - oceniał Quigley na konferencji prasowej.

Jego zdaniem jeżeli argument o lojalności wobec przyjaciół jest za mało przekonujący, to może bardziej przemówi do ociągających się polityków ten ekonomiczny.

- Zmiana przepisów wizowych pozwoli na zwiększenie liczby turystów, którzy chętniej będą tu przyjeżdżać. Rozwój turystki to także szansa na kreowanie miejsc pracy, pobudzenie gospodarki - argumentował kongresman.

Wypowiedzi i argumenty republikańskiego senatora były bardzo podobne w tonie. Mówił on m.in., że włączenie Polski do ruchu bezwizowego pozwoli obywatelom RP swobodnie odwiedzać swoich bliskich, chociażby tych żyjących w Chicago, co wiąże się z napływem do miasta gotówki. Ponadto - jak mówił na konferencji Kirk - włączając Polskę do VWP, Stany mogłyby sobie zagwarantować przyjaźń wiernego sojusznika na przyszłość.

Kongresman Quigley i senator Kirk są sponsorami ustawy o nazwie Visa Waiver Program Enhanced Security and Reform Act, która zmienia warunki włączenia do programu o ruchu bezwizowym. Zgodnie z zawartymi w niej wytycznymi Polska zdołałaby się do niego zakwalifikować. Ustawa ma silne poparcie Amerykańskiej Izby Turystycznej oraz prezydenta Obamy, który zapowiedział, że jeżeli zostanie przyjęta przez obie izby Kongresu, to na pewno ją podpisze. Miejmy więc nadzieję, że po powrocie z przerwy wakacyjnej politycy wezmą się ostro do roboty i jeszcze w tym roku pierwsi Polacy przylecą do USA bez wiz.

W chwili obecnej 37 krajów, w tym 30 krajów europejskich, znajduje się w ruchu bezwizowym. Rząd RP uchylił obowiązek wizowy dla podróżujących do Polski Amerykanów w 1991 r.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE