Bez wiz do USA już w tym roku?

2018-04-19 2:00

Czy to w końcu się stanie? Rozmowy, orzeczenia i różne akcje na temat zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA zdają się brzmieć jak złamana płyta, ale może teraz faktycznie się się uda. Zdaniem konsula ds. polityczno-ekonomicznych USA Thomasa S. Zia. jest to możliwe nawet w tym roku.

Ciągłym problemem, aby włączyć Polskę do Visa Waiver Program - czyli programu pozwalającego na podróżowanie do USA bez uprzedniego ubiegania się o wizę w amerykańskiej ambasadzie - jest odsetek procentowy odmów przyznania wizy. O tym też wspomniał konsul obecny na konferencji w Zakopanem. Podkreślił, że warunkiem zniesienia obowiązku wizowego jest to, aby odsetek odmów spadł do końca września poniżej 3 proc. Niemniej dodał, że jest przekonany, że do 30 września uda się osiągnąć wymagany pułap, dzięki czemu Polska zakwalifikuje się na program ruchu bezwizowego. Z końcem września kończy się rok fiskalny w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli odsetek odmów przyznania wiz do tego czasu spadnie poniżej progu trzech procent, Polacy będą mogli swobodnie podróżować do Stanów jak większość obywateli Unii Europejskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE