Cyrk w Rosji. Zrobili imprezę pożegnalną dla poborowych. Był zespół pieśni, kazali im tańczyć.

i

Autor: Twitter / Francis Scarr Cyrk w Rosji. Zrobili imprezę pożegnalną dla poborowych. Był zespół pieśni, kazali im tańczyć.

Co tam się działo!

Cyrk w Rosji. Zrobili imprezę pożegnalną dla poborowych. Był zespół pieśni, kazali im tańczyć

2022-10-07 13:10

Do niecodziennych wydarzeń doszło ostatnio w rosyjskim Jekaterynburgu. W obozie wojskowym, z którego już wkrótce na wojnę do Ukrainy wyjadą poborowi zmobilizowani w ramach rozkazu Putina, zorganizowano imprezę pożegnalną dla żołnierzy. Było na bogato: wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Centralnego Okręgu Wojskowego i lider popularnego w Rosji zespołu Agata Kristi. "Chcemy ich rozweselić".

Od momentu, gdy 21 września Władimir Putin ogłosił w Rosji mobilizację, kraj opuściły już setki tysięcy mężczyzn. Ci, którym nie udało się uciec, są gotowi zrobić krzywdę sobie lub iść do więzienia, byle tylko nie iść na wojnę. Pisaliśmy o 25-latku, który zastrzelił komendanta w jednej z komisji wojskowych w obwodzie irkuckim i o innym, który na dworcu autobusowym w Riazaniu oblał się łatwopalną cieczą i podpalił krzycząc: "Ja nie chcę na front". Być może ze względu na tak ogromną niechęć Rosjan do mobilizacji armia robi wszystko, by ich przekonać, że nie będzie tak źle.

Tak żegnają poborowych. Z piosenką na ustach i zachętą do tańca

Do niecodziennego wydarzenia doszło na przykład ostatnio w Jekaterynburgu, na terenie jednego z obozów wojskowych, w których świeżo zmobilizowani szykują się do wyjazdu na wojnę. Po mediach społecznościowych krążą kuriozalne nagrania z festynu, który tam zorganizowano. "Rozrywka przed wyjazdem dla nowo zmobilizowanych żołnierzy w obozie wojskowym nr 32 w Jekaterynburgu" - komentuje Francis Scarr z BBC. O sprawie pisze także portal Medialeaks.ru.

Rosjanie żegnają zmobilizowanych. "Przeżyj"

"Były lider grupy Agata Kristi, Wadim Samoiłow, zorganizował koncert dla zmobilizowanych w obozie wojskowym w Jekaterynburgu. Muzyk rozweselił przygnębionych poborowych piosenką "Survive" ["Przetrwaj" - przyp. red.], a miejscowy Zespół Pieśni i Tańca wykonał utwór ukraińskiej piosenkarki Natalii Mogilevskiej" - czytamy. Na nagraniu widać, jak niektórzy żołnierze zachęcani przez artystów, zaczynają tańczyć. "Niech się bawią, robią to po raz ostatni" - bezlitośnie kpią Internauci. 

Sonda
Czy ogłoszona przez Putina mobilizacja 300 tys. rezerwistów coś zmieni na froncie wojny w Ukrainie?
Komandor Dura: "Powszechna mobilizacja nic nie da. Najlepsi żołnierze Rosji poszli już 24 lutego" [Raport Złotorowicza]