Departament Stanu USA podaje: rekordowo niska liczba odmów wizowych dla Polaków. To znieście nam w końcu te wizy!

2014-12-04 4:00

To przełom i świetna okazja, by wreszcie załatwić bodaj najbardziej wstydliwy problem w stosunkach polsko-amerykańskich. Jak wynika z najnowszych informacji Departamentu Stanu USA, odsetek odmów dla Polaków starających się o wizy turystyczne do Stanów spadł  do rekordowo niskiego poziomu. Czy to pozwoli politykom na Kapitolu na zniesienie wiz naszym rodakom?

Według oficjalnych danych, od 1 października 2013 r. do 30 września 2014 r. odsetek odmów wiz dla Polaków wynosił 6,4 proc. To oznacz ogromny spadek! Dla porównania w poprzednim roku budżetowym ten odsetek wynosił 10,8 proc., w 2012 – 9,3 proc., a jeszcze osiem lat temu aż 26,2 proc.!

- To niezwykle optymistyczna wiadomość, która daje więcej energii i argumentów, by kontynuować starania o włączenie Polski do Visa Waiver Program – mówi cytowany przez TVN 24 ambasador RP w Waszyngtonie, Ryszard Schnepf.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami do programu może przystąpić kraj, gdzie odsetek odmów przy wnioskach wizowych składanych w ambasadach USA nie przekracza 3 proc. – czyli ponad dwa razy mniejszym niż w Polsce. Z drugiej jednak strony warto przypomnieć, że jeszcze klika lat temu ten ustawowy limit wynosił 10 proc. Wtedy to do programu VWP weszły inne kraje naszego regionu. I ich obywatele nie muszą ubiegać się o wizy turystyczne do USA.

Polska nie spełnia tego kryterium i jest jednym z czterech państw UE, które nie są objęte ruchem bezwizowym do USA.

TVN 24 przypomina, że polski rząd zabiega, by limit z 3 proc. znów podnieść do 10 proc. W ubiegłym roku odpowiednią, korzystną dla Polski ustawę w tej sprawie przyjął już Senat, ale zdominowana przez republikanów Izba Reprezentantów nawet nie poddała jej pod głosowanie. Z kolei od stycznia na Kapitolu zacznie obradować nowy parlament, w którego składzie – w obu izbach – przewagę mają członkowie Partii Republikańskiej. To oznacza, że prace legislacyjne i lobbing na rzecz włączenia Polski do VWP trzeba będzie zacząć od początku.

Niemniej jednak, o czym jest przekonany ambasador RP, wszystko „przesuwa się w dobrym kierunku i rok 2015 będzie kluczowy dla załatwienia tej sprawy”.

Departament Stanu nie podaje co jest przyczyną spadku liczby odmów wiz dla Polaków. Zdaniem Schnepfa może to świadczyć o polepszeniu się statusu majątkowego osób, które ubiegają o wizy, o co pytają przedstawiciele imigracyjnych władz USA decydujący o przyznawaniu wiz.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE