Rakieta uderzyła w wieżowiec w Dnieprze na Ukrainie

i

Autor: AP

Zmasowany atak Rosjan

Dniepr. Rośnie liczba ofiar rosyjskiego ataku na wieżowiec. "Pod gruzami dzieci"

2023-01-15 7:54

Do 18 wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ataku rakietowego, który w sobotę (14 stycznia) zniszczył apartamentowiec w ukraińskim Dnieprze. Ratownicy całą noc przeczesywali ruiny budynku w poszukiwaniu rannych. Świat obiegła fotografia jednej z mieszkanek wieżowca, która ukryła się przed rakietami w łazience i cudem przeżyła. "Pomścimy wszystkich" - zapowiada Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Wojna na Ukrainie. Zmasowany atak Rosji na obwód lwowski i charkowski

Potworne doniesienia z Ukrainy. Już 18 osób nie żyje po tym, jak w sobotę (14 stycznia) późnym popołudniem Rosjanie przeprowadzili kolejny zmasowany atak między innymi na obwód lwowski i charkowski, gdzie rakiety spadły na obiekty infrastruktury krytycznej. Najbardziej ucierpiał Dniepr, w którym Rosjanie zbombardowali wielorodzinny budynek mieszkalny. "Rosyjski pocisk trafił w wielokondygnacyjny blok, niszcząc całą klatkę schodową. Już pięciu zabitych" – informował w sobotę na Telegramie szef władz wojskowych obwodu dniepropietrowskiego, Wałentyn Rezniczenko.

Bombardowanie w Dnieprze. 64 osoby ranne, w tym wiele dzieci

Niestety, w niedzielę (15 stycznia) rano, bilans ofiar znacząco wzrósł. Zginęło 18 mieszkańców wieżowca. "Około 38 osób zostało uratowanych, około 24 zaginęło, a nieznana liczba mieszkańców została uwięziona pod ogromną stertą gruzu, ranne zostały 73 osoby, ponad 40 z nich jest w szpitalach, w tym cztery w stanie ciężkim" - zaktualizował informacje Rezniczenko. Wśród rannych co najmniej 14 osób to dzieci. Ratownicy całą noc przeczesywali gruzy zniszczonego budynku, szukając ocalałych. Zdjęcia z miejsca ataku są przerażające. Rosyjskie rakiety zniszczyły 70 mieszkań.

Atak Rosjan na Dniepr. Wstrząsające zdjęcie ocalałej kobiety

Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych, opublikował jedno z najbardziej wstrząsających zdjęć. Widać na nim kobietę siedzącą na podłodze w łazience swojego mieszkania, które doszczętnie zostało zniszczone w sobotnim ataku. "Kobieta siedzi w ruinach swojego zniszczonego mieszkania na siódmym piętrze w Dnieprze. Ukryła się w łazience i cudem przeżyła. Cały świat musi zobaczyć zdjęcie Arsena Dżodżajewa zrobione dla portalu Hromadske" - napisał. W Dnieprze ogłoszono trzydniową żałobę narodową.

Sonda
Czy W. Putin trafi przed Trybunał w Hadze za zbrodnie wojenne?
Dr Ernest Wyciszkiewicz: "20 proc. Rosjan czuje się odpowiedzialna za zbrodnie i wie, że ta wojna jest kompletnie wbrew Rosji" [Raport Złotorowicza]