Doradca szefa biura prez. Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz, złożył rezygnację.

i

Autor: AP; wikipedia.org Doradca szefa biura prez. Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz, złożył rezygnację.

Wojna na Ukrainie

Doradca Zełenskiego podał się do dymisji. Powodem słowa o ataku na blok w Dnieprze

2023-01-17 12:20

Po tragicznym w skutkach ostrzale bloku mieszkalnego w Dnieprze jedna osoba z bliskiego otoczenia Wołodymyra Zełenskiego podała się do dymisji. Doradca szefa biura prezydenta Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz, złożył rezygnację. Powodem była jedna z jego wypowiedzi na temat tragedii w Dnieprze.

Dymisja w bliskim otoczeniu Zełenskiego. Powodem słowa Ołeksija Arestowycza o ataku na blok w Dnieprze

"Doradca szefa biura prez. Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz, złożył rezygnację. Powód? Publicznie podał informację, jakoby rakietę, która trafiła w budynek mieszkalny w Dnieprze, zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza. Potem przyznał, że się fatalnie pomylił. I przeprosił" - tak napisał na Twitterze Maciej Pieczyński, rusycysta z Uniwersytetu Szczecińskiego, autor książek o tematyce wschodniej. Informację tę podało również LRT. Ołeksij Arestowycz wygłosił swoje słowa w wywiadzie dla rosyjskiego opozycyjnego dziennikarza Marka Feygina. Potem jednak stwierdzenie doradcy szefa biura Wołodymyra Zełenskiego zdementowały ukraińskie siły powietrzne, stwierdzając, że Ukraina póki co z powodów technicznych nie może zestrzeliwać pocisków takich jak ten, który trafił w blok w Dnieprze. W Radzie Najwyższej deputowani zaczęli nawet zbierać podpisy pod wnioskiem o zwolnienie Arestowycza, on jednak ubiegł ich i sam podał się do dymisji. Upublicznił też swój wniosek w mediach społecznościowych.

Rosja zniszczyła blok w Dnieprze pociskiem Ch-22. Może mieć jeszcze setki takich rakiet

Do tragicznego w skutkach ostrzału doszło w sobotę późnym popołudniem w Dnieprze, mieście położonym w środkowo-wschodniej części Ukrainy. Rosyjski pocisk przeciwokrętowy Ch-22 uderzył w wysoki blok mieszkalny. Jeden z pionów przestał istnieć, blok został dosłownie przepołowiony. Zginęło co najmniej 40 osób, a 75 zostało rannych. 30 osób nadal uważa się za zaginione. Tymczasem rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat cytowany przez agencję Ukrinform powiedział, że Rosja może mieć setki pocisków Ch-22, zaś zestrzelenie ich przez obronę powietrzną nie jest możliwe.

Sonda
Popierasz budowę zapory na granicy z Rosją?

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Tylko tytani intelektu powalczą o komplet!

Pytanie 1 z 10
Sana jest zaliczana do najstarszych miast na świecie. Jest to zarazem stolica...
Dr Ernest Wyciszkiewicz: "20 proc. Rosjan czuje się odpowiedzialna za zbrodnie i wie, że ta wojna jest kompletnie wbrew Rosji" [Raport Złotorowicza]