Dowód na istnienie Jezusa czy wielka mistyfikacja? Tajemnice najsłynniejszych relikwii

2021-07-25 14:56
Między wiarą a nauką
Autor: Adam Jagielak/Super Express Relikwie. Fakty i mity

Dla jednych święte artefakty i dowody cudu, dla innych – naukowa zagadka. Twórcy dokumentu „Relikwie. Fakty i mity” postanowili sprawdzić, jakie tajemnice skrywają.

Ślad stopy Matki Boskiej odciśnięty w kamieniu, uzdrawiające źródełko, zabytkowa kaplica, 350 lat tradycji. Święte Miejsce pod Brzeźnicą na Podlasiu

Spośród wszystkich relikwii te związane bezpośrednio z osobą Jezusa z Nazaretu od wieków budzą największą ciekawość nie tylko wierzących, ale i historyków oraz badaczy. Nie tylko słynny Całun Turyński, ale fragmenty szat, drzazgi z Krzyża Świętego, gwoździe lub choćby kolec z korony cierniowej – dla chrześcijan postrzegane są jako namacalne dowody potwierdzające prawdziwość historii opisanej w Ewangelii.

Choć otoczone są przez chrześcijan szczególną czcią, nie brakuje też głosów sceptyków, którzy wątpią w autentyczność wielu z nich. Twórcy dokumentu postanowili przeprowadzić w tej sprawie własne śledztwo, posługując się wiedzą z zakresu archeologii i historii, ale także mistycyzmu.

Emisja w TV:

Relikwie. Fakty i mity

niedziela 20.50 Polsat Doku

poniedziałek 14.00 Polsat Doku

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE