Elżbieta II nie żyje. Rok temu pochowała ukochanego męża. Znów będą razem

i

Autor: AP Elżbieta II nie żyje. Rok temu pochowała ukochanego męża. Znów będą razem

Prawdziwe love story

Elżbieta II rok temu pochowała ukochanego męża. Znów będą razem. Kochali się 70 lat!

2022-09-09 11:44

On ponad siedem dekad temu napisał, że "zakochałem się w niej całkowicie i bez zastrzeżeń". Ona była od niego pięć lat młodsza, a pewien zalążek uczucia zrodził się między nimi już gdy mieli 13 i 18 lat. Królowa Elżbieta i książę Filip byli małżeństwem przez 73 lata, aż do śmierci księcia w kwietniu 2021 roku. Teraz ponownie się spotkają. Przypominamy historię ich miłości.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. Zaledwie nieco ponad rok temu pod 73 latach małżeństwa pochowała swojego ukochanego męża, księcia Filipa, który odszedł mając 99 lat. Urodzona w 1926 roku Elżbieta swojego przyszłego męża poznała bardzo wcześnie, bo mając jedynie 8 lat. Po raz pierwszy zobaczyli się na ślubie księżniczki Mariny i księcia Jerzego. Jednak za ich prawdziwe pierwsze spotkanie uznaje się moment, gdy Elżbieta miała 13 lat, a przyszły książę 18. On już wtedy służył w brytyjskiej marynarce wojennej. W czasie wojny pisali do siebie listy miłosne, a po jej zakończeniu Filip poprosił Jerzego VI o rękę córki. Rodzina Elżbiety początkowo była temu niechętna, ze względu na obce pochodzenie i niewielki majątek Filipa, ale ostatecznie Elżbieta dopięła swego i doprowadziła do ślubu.

Królowa Elżbieta nie żyje. Jej ślub śledziło 200 milionów ludzi!

Gdy mówiła ukochanemu sakramentalne "tak", miała 21 lat. Ich ślub przeszedł do historii - dzięki transmisji radiowej śledziło go 200 mln osób na całym świecie. Rok później urodził się pierwszy syn pary - książę Karol, który po śmierci Elżbiety II jest prawowitym następcą brytyjskiego tronu. W 1950 roku małżonkowie powitali na świecie córkę, księżniczkę Annę, a w kolejnych latach jeszcze dwóch synów - Andrzeja i Edwarda. Książę Andrzej był niedawno bohaterem seksskandalu.  

NIE PRZEGAP! Królowa Elżbieta II nie żyje. Jest data pogrzebu. Wiemy, jak będzie wyglądało "pożegnanie stulecia"

Książę Filip nie żyje

Śmierć królowej Elżbiety - przez 70 lat była głową państwa

Ojciec Elżbiety zmarł nagle i niespodziewanie. W 1952 roku, jako 26-latka księżniczka musiała się zmierzyć z całkiem nowym zadaniem - zostać królową Wielkiej Brytanii. Książę Filip mocno ją w tym wspierał. Jak przypomina "Vogue", podczas koronacji ukląkł przed nią i przysiągł, że będzie "służebnikiem jej życia i zdrowia". I pozostał nim przez siedem dekad, choć w ich małżeństwie nie brakowało gorszych chwil. Plotkowano o jego romansach, gniewnym usposobieniu, o tym, że nie radzi sobie w powierzonej mu roli i ma kłopot ze zrozumieniem własnej tożsamości. Ostatecznie jednak przyjął rolę męża królowej doskonale. W wywiadzie, jakiego Elżbieta udzieliła z okazji 50. rocznicy ich ślubu w 1997 roku, powiedziała: "To ktoś, kto niełatwo przyjmuje komplementy, ale powiem po prostu, że był moją siłą i pozostał nią przez te lata".

NIE PRZEGAP! Królowa Elżbieta II nie żyje. Jest reakcja Putina. Królowa kiedyś go obraziła?

Królowa Elżbieta i książę Filip - wielka miłość przerwana przez śmierć

Ich małżeństwo często było przedstawiane za przykład partnerstwa i relacji opartej na wielkiej przyjaźni i wzajemnym szacunku. Brytyjscy komentatorzy nie mają jednak wątpliwości - oni przede wszystkim bardzo się kochali. Dlatego wiadomość o śmierci Filipa, jaka przyszła 9 kwietnia 2021 roku była dla Elżbiety druzgocąca. Świat obiegła jej fotografia, na której widać, jak ubrana na czarno opłakuje ukochanego siedząc samotnie w kaplicy, oczekując na trumnę z ciałem męża. Królowa Elżbieta zmarła 8 września. Odeszła w wieku 96 lat. 19 września po uroczystościach pogrzebowych jej ciało zostanie złożone obok ukochanego. Znów będą razem. 

Sonda
Barbie inspirowana królową Elżbietą II - chciałbyś taką mieć?
Nasi Partnerzy polecają