Erupcja wulkanu na Islandii

i

Autor: Twitter/@solborgg

Erupcja wulkanu na Islandii. Przerażający widok krwawego nieba. Wulkan był uśpiony przez ponad 800 lat

2021-03-20 9:20

Na islandzkim półwyspie Reykjanes, w pobliżu stolicy kraju Reykjaviku, doszło w piątek do erupcji wulkanu. Wybuch poprzedziły tysiące niewielkich wstrząsów, które trwały już od kilku tygodni - poinformował Islandzki Urząd Meteorologiczny. Wstrzymano wszystkie przyloty i odloty w międzynarodowym porcie lotniczym Keflavik. Zdjęcia, które krążą w sieci są przerażające. Sprawdźcie to.

Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia jest aktywnym terenem wulkanicznym. Erupcja wulkanu Eyjafjallajokull w kwietniu 2010 r. spowodowała chaos i częściowy paraliż ruchu lotniczego w całej zachodniej i północnej Europie. W piątek, 19 marca doszło do wybuchu wulkanu Fagradalsfjall, będącego częścią systemu wulkanicznego Krysuvi. Wulkan znajduje się na półwyspie Reykjanes, w południowo zachodniej części Islandii, w odległości ok. 40 km od Reykjaviku. 

Wybuch poprzedziły tysiące niewielkich wstrząsów, które trwały już od kilku tygodni - poinformował Islandzki Urząd Meteorologiczny.

W mediach społecznościowych, w szczególności na Twitterze, możemy dostrzec zdjęcia przedstawiające nocne niebo oświetlone czerwoną poświatą. Przed zbliżającym się wybuchem ostrzegali od dłuższego czasu sejsmolodzy. Okolica jest na szczęście praktycznie niezamieszkała, jednak w pobliżu znajduje się mały port rybacki Grindavik. Ze względu na erupcję wstrzymano wszystkie przyloty i odloty w międzynarodowym porcie lotniczym Keflavik.

Wiosna czy zima? Warszawa zasypana śniegiem

"The Guardian" przytoczył wiedzę biura meteorologicznego, które podało, że system wulkaniczny Krysuvik był nieaktywny przez ostatnie 900 lat, podczas gdy ostatnia erupcja na półwyspie Reykjanes sięga prawie 800 lat!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany