Japonia. Wybuch wulkanu wyrzucił w powietrze chmury popiołu [WIDEO]

i

Autor: Live Info

Erupcja wulkanu we Włoszech. Turyści uciekali w panice do wody [WIDEO]

2019-07-04 8:16

W środowe przedpołudnie na włoskiej wyspie Stromboli doszło do gwałtownej aktywności wulkanu. Po wielkiej chmurze dymu, w dół popłynęła lawa. Turyści wypoczywający na plaży rzucili się w panice do morza. Władze regionu podały że w wyniku wybuchu zmarła jedna osoba.

Burmistrz Wysp Liparyjskich Marco Giorgianni powiedział włoskiej agencji prasowej Ansa, że ofiara śmiertelna to włoski turysta, który był na wycieczce w rejonie największej aktywności wulkanu. Nie podano jednak dokładnej przyczyny jego śmierci.

Tamtejsi wulkanolodzy przyznali, że zarejestrowane wybuchy były jednymi z najsilniejszych w całej historii tego wulkanu. Świadkowie zdarzenia relacjonowali: - Odwróciliśmy głowy i zobaczyliśmy wielki grzyb dymu unoszący się nad Stromboli. Wszyscy byliśmy w szoku. Chwilę później gorąca, czerwona lawa zaczęła spływać w dół góry w kierunku niewielkiej wioski Ginostra. Wielu turystów przerażonych sytuacją ewakuowała się do morza. Na wyspę spadł niemal deszcz lapilli, czyli wulkanicznych cząstek. Wywołały one serię pożarów w różnych częściach wyspy. Wysłano tam drużyny strażaków. Służbom ratunkowym udało się je szybko opanować i nikt nie ucierpiał.

Stramboli to niewielka wyspa na Morzu Tyrreńskim znajdująca się niedaleko Sycylii. Jest popularnym kierunkiem turystycznym. Znajdujący się na niej wulkan jest jednym z bardziej aktywnych wulkanów na świecie. Ostatni duży wybuch zarejestrowano ponad 80 lat temu w 1933 roku.

Nasi Partnerzy polecają