Google Doodle na 18 marca. Kim był Seiichi Miyake? [WIDEO]

2019-03-18 11:24 PMar
Google Doodle 18.03
Autor: Google

18 marca 2019 roku Google Doodle przypomina o rocznicy urodzin japońskiego wynalazcy i działacza społecznego, który stworzył płyty chodnikowe ze specjalnymi wypukłościami, które pomagają osobom niedowidzącym w przestrzeni publicznej. Kim jest Seiichi Miyake?

Pierwsze "dotykowe płyty" japońskiego wynalazcy powstały w 1965. Stworzył on wówczas płyty chodnikowe o dwóch typach - z okrągłymi kropkami, a także z pionowymi paskami. Dzięki temu, niewidomi uzyskują informacje o potencjalnym niebezpieczeństwie (bloki kropek) lub możliwości swobodnego poruszania się do przodu (pionowe pasy). Godne podkreślenia jest, że prace z tym związane opłacał z własnej kieszeni.

18 marca 1967 roku w Okayamie na północy Japonii zainstalowano ten wynalazek. 10 lat później wypukłe płyty chodnikowe stały się obowiązkowe na wszystkich stacjach kolei japońskich.

Google Doodle to specjalna grafika, która pojawia się przy logo Google, po otwarciu wyszukiwarki. W zależności od dnia, motywem przewodnim może być ważna osoba, wydarzenie bądź święto. Według samych twórców, "Doodle to zabawne, zaskakujące, czasem spontaniczne zmiany nakładane na logo Google, które mają podkreślać wagę dni wolnych, rocznic oraz zasług słynnych artystów, pionierów i naukowców".