Krwawy ramadan w Jerozolimie! Setki rannych, USA zabierają głos

i

Autor: AP

Wstrząsająca relacja Polki z Izraela. Zamiast schronu w trakcie bombardowań... korytarz i klatka schodowa

2021-05-12 10:42

Konflikt izraelsko-palestyński zaognia się z każdą godziną. Od poniedziałku trwa ostra wymiana ognia, a eksperci komentują, że najnowsza eskalacja przemocy jest największą od zakończenia ostatniej wojny w Gazie przed siedmioma laty. Z relacji Polaków mieszkających w Izraelu wynika, że słychać wybuchy, bombardowanie budynków, ludzie uciekają do schronów, a jeśli mieszkalne budynki ich nie mają, czekają na korytarzach.

W ciągu ostatniej doby nasiliły się walki między stroną izraelską a palestyńską. Powodem wybuchu konfliktu są protesty w Jerozolimie zorganizowane przez Palestyńczyków, którym strona izraelska kazała się przymusowo wysiedlić z arabskiej części miasta. Oprócz tego Palestyńczycy protestowali przeciwko ograniczeniom w dostępie do świętych dla nich miejsc w Jerozolimie.

PRZECZYTAJ Wieżowiec w Gazie się zawalił. Uderzyły w niego izraelskie samoloty. Wzrosła liczba ofiar

Hamas wystrzelił rakiety w stronę Jerozolimy, później izraelska armia zaczęła atakować cele militarne Hamasu w Gazie. Jak podaje portal Al Jazeera po tym, jak Hamas wystrzelił rakiety z terytorium przybrzeżnego w kierunku Izraela, władze ds. zdrowia w Gazie podały, że co najmniej 35 Palestyńczyków w tym 10 dzieci zginęło w izraelskich nalotach, a co najmniej 233 innych zostało rannych. Z kolei władze Izraela podały, że co najmniej pięć osób w Izraelu również zginęło. W polskich mediach społecznościowych pojawiły się też relacje Polek i Polaków mieszkających w Izraelu.

Korea Północna zaatakowała Izrael!

„Dzieci w ręce i biegiem do schronu...ups...ale my nie mamy schronu...godzinę spędziliśmy na korytarzu. Ktoś wyskoczył w szlafroku, matka z dzieckiem w ręczniku na rekach. Pewnie wybiegli spod prysznica.Ja akurat usypiałam małą. Adam się kłóci, że nie założy butów. Zaczyna płakać. Z dyskusji poza wyjącą syreną wytrąca nas wybuch. Jeden za drugim” - relacjonowała Karolina, autorka bloga „Isreal Firendly”. Do postu dodała również zdjęcie mieszkańców bloku czekających na korytarzu budynku.

Mieszkańcy Gazy ewakuowali się ze swoich domów w wyniku intensywnych bombardowań, a armia izraelska poinformowała, że wcześnie w środę uderzyła w kilka celów w Gazie, w tym w południowej dzielnicy Khan Younis. Film opublikowany w mediach społecznościowych przez agencję Safa Press pokazał następstwa serii izraelskich strajków w środę rano w Khan Younis w południowej Strefie Gazy. Izrael ogłosił wcześniej, że dokonał największego bombardowania terytorium palestyńskiego od czasu rozpoczęcia operacji w poniedziałek.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki