Były szef kontrwywiadu oskarżony o antysemityzm. Dostało się też kandydatowi na kanclerza

2021-05-11 22:31
Hans-Georg Maaßen
Autor: Shutterstock Hans-Georg Maaßen

Konserwatywny kandydat na fotel kanclerza Niemiec został oskarżony o pozwalanie na pochwałę antysemityzmu. Hansa-Georga Maaßena z CDU, który ubiega się o miejsce w Bundestagu, oskarża 25-letnia aktywistka niemieckiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego - Luisa Neubauer. Aktywistka skomentowała nie tylko Maaßena, ale również Armina Lascheta, przewodniczącego Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, który ubiega się o fotel kanclerza w jesiennych wyborach.

Walka o fotel kanclerza po odejściu Angeli Merkel trwa. Niedawno media informowały, że w jesiennych wyborach nie wystartuje lider CSU Markus Soeder, za to spore szanse ma Armin Laschet, przewodniczący CDU, który objął to stanowisko w styczniu br.

PRZECZYTAJ Angela Merkel przyjęła szczepionkę AstraZeneca

Teraz Laschet, a także Hans-Georg Maaßen trafili na celownik aktywistki ekologicznej Luisy Neubauer, która w programie Anne Will na kanale ARD zarzuciła politykom legitymację antysemityzmu. Co powiedziała Neubauer?

Strzelanina w szkole w Kazaniu. Masakra w rosyjskim gimnazjum

Neubauer oskarżyła Maaßena, który podczas wrześniowych wyborów będzie reprezentować CDU w centralnym landzie Turyngii o miejsce w Bundestagu, o szerzenie treści antysemickich i rasistowskich. Dodała, że Laschet, szef CDU legitymizuje te poglądy, zatrzymując byłego głównego szpiega w partii i pozwalając mu na kandydowanie. Hans-Georg Maaßen był szefem Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) – niemieckiej służby kontrwywiadu cywilnego do 2018 roku, kiedy to został wysłany na wcześniejszą emeryturę po tym, jak skrytykował politykę imigracyjną Angeli Merkel i wykazywał poglądy skrajnie prawicowe. Aktywistka jednak w programie nie potrafiła podać konkretnych przykładów. Sam Maaßen odpowiedział, że zarzuty aktywistki są nieuzasadnione, jednak „Spiegel” wypunktował Maaßena.

Gazeta podała, że Maaßen na swoim profilu na Twitterze opublikował link do bloga przedsiębiorcy z Kalifornii, którego żydowska organizacja Liga Antydefamacyjna określiła jako antysemitę negującego Holokaust. Maaßen post usunął. Miał też używać określenia „globaliści”, które jest popularne w Niemczech wśród skrajnie prawicowych krytyków globalizacji, często związanych z partią AfD, i ma oznaczać elitarną grupę o szerokiej sieci powiązań na całym świecie, która ma wpływ na niemiecką politykę. Co więcej Maaßen również mówił o „wielkim resecie” - teorii spiskowej według której liberalne i lewicowe elity oraz branża finansowa miałyby wykorzystywać pandemię COVID-19, aby wprowadzić korzystny dla siebie nowy ład gospodarczy. Według zwolenników tej teorii ma być budowa nowego systemu gospodarczego.

Neubauer wezwała Lascheta do przestudiowania wiadomości i treści, które Maaßen rozpowszechniał w Internecie, a także omawiał w wywiadach i komentarzach. Tym samym oskarżyła Lascheta o „legitymizację treści rasistowskich, antysemickich, tożsamościowych, a także zaprzeczających nauce, ucieleśnionych przez Hansa-Georga Maaßena”. Laschet, który ma nadzieję, że zostanie następcą Merkel we wrześniu, bronił Maaßena, który, jak powiedział, nie był antysemitą i nie rozpowszechniał antysemickich tekstów. „Gdyby to robił, byłby to powód do wykluczenia go z partii, a nie ma niczego, w czym byłbym tak energiczny, jak w przypadku antysemityzmu” - powiedział Laschet. W niemieckiej prasie i mediach społecznościowych krytykowana jest jednak Neubauer oraz prowadząca program.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze