Omikron. Święta 2021 z obostrzeniami, ale nie wszędzie. Jak zamyka się Europa?

2021-12-20 11:25

Omikron rozprzestrzenia się w Europie bardzo szybko! Podczas gdy w Polsce potwierdzono zaledwie siedem zakażeń Omikronem, to przykładowo w Wielkiej Brytanii jest ich już ponad 37 tysięcy! Kolejne kraje wprowadzają obostrzenia na święta 2021. W jednych krajach jest twardy lockdown na święta, w innych zasady są mniej rygorystyczne. Jak zamyka się Europa? Poznaj najnowsze informacje!

Omikron. Święta 2021 z obostrzeniami, ale nie wszędzie. Jak zamyka się Europa?

Wariant Omikron koronawirusa wyjątkowo nastraszył władze europejskich krajów. Bo według naukowców, ta odmiana Covid-19 jest najbardziej zmutowana w stosunku do pierwotnej odmiany koronawirusa, a to oznacza, że jest najbardziej odporna na działanie szczepionek. Czy to oznacza, że tuż przed świętami 2021 wprowadzenie obostrzeń jest nieuniknione? Czy da się uratować te święta Bożego Narodzenia? Każdy europejski kraj przyjął w tej kwestii własną politykę.

* Najwięcej obostrzeń w Holandii

Najsurowsze zasady obowiązują teraz w Holandii. Tam bez względu na świąteczne przygotowania wprowadzono od niedzieli 19 grudnia twardy lockdown, choć liczba nowych zakażeń zmniejszyła się o 1374 i w niedzielę wyniosła 13331. Do 14 stycznia w kraju otwarte są tylko supermarkety, apteki, drogerie, biblioteki i szkoły nauki jazdy. Zamknięte pozostają szkoły, uniwersytety, kina, sklepy z odzieżą, muzea czy dyskoteki. Gospodarstwa domowe mogą na Święta i w pozostałe dni gościć tylko dwie osoby, na zewnątrz nie wolno tworzyć skupisk ludzkich, dozwolone są tylko spotkania dwóch osób naraz. Sąsiednia Belgia waha się nadal w kwestii zaostrzenia restrykcji, decyzja rządu dotycząca nowych obostrzeń lub ich braku ma zostać ogłoszona w środę.

NIE PRZEGAP: Nadchodzi KONIEC pandemii koronawirusa? Nadzieję daje wariant Omikron

NIE PRZEGAP: POLAK zakażony wariantem Omikron koronawirusa! Pierwszy taki przypadek

Sonda
Czy pojawienie się wariantu Omikron w jakiś sposób wpłynęło na twoje życie codzienne?

* Wielka Brytania. 37 tys. zakażeń wariantem Omikron

Sytuacja w Wielkiej Brytanii jest poważna. Potwierdzono tam już ponad 37 tysięcy zakażeń wariantem Omikron! Nowe restrykcje mogą zostać wprowadzone w każdej chwili. Na razie premier Boris Johnson waha się w tej kwestii. Nie wyklucza wprowadzenia twardego lockdownu na wzór holenderski jeszcze przed Bożym Narodzeniem! Tymczasem od 10 grudnia w Wielkiej Brytanii obowiązuje noszenie maseczek w niemal wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych, obowiązuje praca zdalna tam, gdzie jest to możliwe. Na niektóre imprezy masowe i do dyskotek obowiązują certyfikaty covidowe. "Uważam, że będziemy mieli o wiele lepsze święta Bożego Narodzenia niż w zeszłym roku ze względu na poziom szczepień - zarówno ogólny poziom szczepień, jak i w szczególności dawki przypominającej. Ludzie będą musieli zachować ostrożność i rozwagę. Ale myślę - znowu, z zastrzeżeniem, że dane zawsze podlegają przeglądowi - że jesteśmy w lepszej sytuacji, aby cieszyć się świętami z bliskimi w tym roku" - powiedział zastępca premiera Dominic Raab w Sky News.

NIE PRZEGAP: Królowa boi się o życie księcia Williama i Kate?! Wydała ważny zakaz

NIE PRZEGAP: Szósta ofiara dmuchanego zamku! 11-letni chłopiec nie żyje

* Wariant Omikron Covid-19 dominujący w Irlandii

W Irlandii wariant Omikron koronawirusa stał się dominujący i odpowiada już za 60 proc. zakażeń. W związku z tym władze wprowadziły szereg nowych obostrzeń, jednak zaprzeczają, by planowały wprowadzenie bardziej surowych zasad i twardego lockdownu. W Irlandii restauracje, kina i teatry czynne są teraz tylko do godz. 20, wesela do północy, a liczba ich uczestników nie może przekroczyć 100. Na imprezach w pomieszczeniach widownia może być zapełniona tylko w połowie. Zasady te obowiązują do 30 stycznia.

* Włochy ostrzegają, przepustka na razie działa

We Włoszech władze nie wykluczają zaostrzenia restrykcji i ma się to stać w razie większego obłożenia szpitali niż obecnie. W kraju tym działa od paru miesięcy tzw Green Pass, czyli przepustka covidowa. Obowiązuje nie tylko w restauracjach czy kinach, ale nawet przy wejściu do środków transportu publicznego. "Dzisiaj Green Pass sprawdza się, ale za 15 dni może już tak nie być" - głosi ośiwadczenie przedstawiciela włoskich władz. Póki co Omikron nie jest tam wariantem dominującym i odpowiada tylko za około 0,2 wszystkich infekcji Covid-19.

* Niemcy: lockdownu nie będzie

Podróżujący do Niemiec mogą odetchnąć z ulgą - tamtejsze władze nie planują twardego lockdownu na święta 2021. "Nie, blokada jak w Holandii przed świętami - tego u nas nie będzie" - powiedział w niedzielę w telewizji ARD federalny minister zdrowia Karl Lauterbach. Jak dodał, najważniejszy jest nacisk na masowe szczepienia trzecią dawką. "Wykluczam twarde zamknięcie teraz przed Bożym Narodzeniem. To jest jasne" - powiedział minister.

Poradnik Zdrowie: Boże Narodzenie w czasach COVID-19
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE