Samolot NATO miał śledzić rakietę, która spadła na Polskę

i

Autor: Shutterstock Samolot NATO miał śledzić rakietę, która spadła na Polskę

Wybuch w Przewodowie

Już wiadomo, skąd rakieta nadleciała do Przewodowa? Samolot NATO śledził jej tor, dane przekazane Polsce

2022-11-16 9:40

Tor lotu rakiety, która we wtorek, 15 listopada spadła na terytorium Polski w Przewodowie, był śledzony przez samolot zwiadowczy NATO - twierdzi amerykańska telewizja CNN. Dane dotyczące trajektorii lotu przekazano Polsce, na razie nie są znane szczegóły. Może to oznaczać, że już wiadomo, skąd nadleciała rakieta.

"Rakieta rosyjskiej produkcji" spadła na polską wieś Przewodów. CNN: Samolot zwiadowczy NATO zarejestrował tor jej lotu

Na wieś Przewodów w województwie lubelskim spadła wczoraj, 15 listopada rakieta. Zginęły dwie osoby, mężczyźni w wieku około 60 lat. Polski MSZ potwierdził wieczorem, że rakieta była produkcji rosyjskiej. Rosja zaprzecza ostrzałowi polskiego terytorium, prezydent Andrzej Duda podkreśla, że dopiero śledztwo pozwoli na właściwą ocenę tej sytuacji. Czy i kiedy uda się ustalić, jak doszło do tego wstrząsającego i mogącego wywołać eskalację wojny na Ukrainie wydarzenia? Możliwe, że dane na temat tego, skąd nadleciała rakieta, są już w posiadaniu polskich władz. Tor lotu rakiety, która we wtorek, 15 listopada spadła na terytorium Polski w Przewodowie, był śledzony przez samolot zwiadowczy NATO - twierdzi amerykańska telewizja CNN. Dane dotyczące trajektorii lotu przekazano Polsce i władzom NATO, na razie nie są znane szczegóły. Może to oznaczać, że już wiadomo, skąd nadleciała rakieta.

Rakieta spadła na Przewodów przez koszmarną pomyłkę? Są nieoficjalne i oficjalne doniesienia

Wcześniej agencja Associated Press powołując się na trzech anonimowych amerykańskich oficjeli podała, że rakieta była elementem ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i została wystrzelona w stronę pocisków rosyjskich, ale omyłkowo trafiła w Polskę. Wcześniej Joe Biden pytany przez dziennikarzy o to, czy rakieta została wystrzelona z Rosji, odparł: "Istnieją wstępne informacje, które temu przeczą - nie chcę przesądzać przed tym, jak całkowicie to ustalimy, ale to mało prawdopodobne, z punktu widzenia trajektorii, że została wystrzelona z Rosji. (...) Potem razem zdecydujemy o naszych dalszych krokach" - powiedział.

Sonda
Czy wybuch w Przewodowie wywoła eskalację wojny, czy będzie pojedynczym incydentem?
Przewodów. Doszło do eksplozji, w wyniku której śmierć poniosło dwóch mężczyzn