Olaf Scholz

i

Autor: AP

Kanclerz Niemiec rozmawiał z Putinem. "Jest oczywiste, że Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych"

2022-05-14 13:11

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz udzielił wywiadu dla portalu t-online, w którym stwierdził m.in., że "jest oczywiste, że Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku". Polityk podkreślił też, że "Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina, by rozszerzyć rosyjskie imperium".

Olaf Scholz, zapytany, czy podczas rozmowy telefonicznej, którą odbył w piątek z Władimirem Putinem zauważył jakąś zmianę w nastawieniu prezydenta Rosji, Scholz odpowiedział krótko: "Nie". Jednocześnie podkreślił, że jest oczywiste, że Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku. Ukraina nie została podbita, ale broni się z wielką umiejętnością, odwagą i poświęceniem. NATO nie wycofało się, a wręcz wzmocniło swoje siły na wschodniej flance sojuszu.

Kanclerz Niemiec dodał, że sojusz stanie się jeszcze silniejszy, gdy do NATO dołączą Finlandia i Szwecja.

- Samo wojsko rosyjskie poniosło znaczne straty, o wiele większe niż w ciągu dziesięciu lat kampanii Związku Radzieckiego w Afganistanie - mówił Scholz w wywiadzie dla t-online. - Powoli Putin powinien uświadomić sobie, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest porozumienie z Ukrainą.

Czytaj też: Ołena Zełenska mówi o Polsce. Padły wzruszające słowa

Zaznaczył też, że porozumienie nie może oznaczać dyktatorskiego pokoju ze strony Rosji.

- Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina, by rozszerzyć rosyjskie imperium - mówił Olaf Scholz. - Wiele krajów cierpi, ponieważ Ukraina jest jednym z głównych dostawców zboża. Chodzi tu o prawdziwy głód - a nie tylko o to, jak u nas, czy na półkach sklepowych jest wystarczająca ilość oleju słonecznikowego.

W kwestii uzależnienia energetycznego Niemiec od Rosji niemiecki kanclerz podkreśla, że "w tym roku uniezależnimy się od importu rosyjskiego węgla i ropy".

- W przypadku gazu ziemnego jest to trudniejsze - również dlatego, że w bardzo krótkim czasie musimy zbudować kilka nowych terminali skroplonego gazu ziemnego, które są dużymi projektami infrastrukturalnymi wartymi miliardy. Tego nie da się zrobić z dnia na dzień - mówił w rozmowie z dziennikarzami t-online. Przyznał też, że "co jakiś czas" rozmawia z byłą kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Pytany czy Merkel mu doradza kanclerz odpowiada:

- Rozmawiam z Angelą Merkel o sprawach politycznych. I myślę, że to dobrze.

Czytaj też: Macron z Putinem chcieli podzielić Ukrainę? Mocne słowa Zełenskiego

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Aleksander Kwaśniewski: Ta wojna będzie trwała lata
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE