Kim jest Aleksander Miszkin i Anatolij Czepiga? Dostali odznaczenia i mieszkania od Putina

2021-05-06 14:07 Marta Woźniak
Siergiej Skripal. Tajni agenci dostali posadę u Putina
Autor: AP

Aleksander Miszkin i Anatolij Czepiga znani również pod pseudonimami Rusłan Boszyrow i Aleksander Petrow, są poszukiwani przez Wielką Brytanię i oskarżani o próbę zabójstwa byłego agenta GRU Siergieja Skripala w brytyjskim Salisbury. Para szpiegów jest również podejrzana o udział w grupie dywersyjnej GRU, która spowodowała eksplozję w składach broni w Czechach w 2014 roku. Kim są agenci Władimira Putina?

Dziennikarz śledczy Christo Grozev powiedział współpracowniczce Aleksieja Nawalnego, Marii Pewczik, że odkąd tożsamość pary GRU została ujawniona, nie mogą już pracować za granicą jako szpiedzy wywiadu wojskowego. Według dziennikarza mają oni jednak inne zadania. Dwóch rosyjskich szpiegów zostało rzekomo awansowanych do pracy dla Władimira Putina. Dziennikarz śledczy Christo Grozev twierdzi, że są teraz „ważnymi przedstawicielami Kremla”.

PRZECZYTAJ Czesi wyrzucają Rosjan. „Muszą opuścić kraj w 48 godzin”. Wielka afera!

Szpiegów nie widziano od czasu pojawienia się w rosyjskiej telewizji państwowej RT w 2018 roku, aby twierdzić, że byli prostymi turystami w Salisbury, gdy pojawiły się oskarżenia, że to oni stoją za próbą otrucia Sergieja Skripala. Mówili, że są sprzedawcami napojów sportowych, którzy są żywo zainteresowani zwiedzaniem katedry w Sailsbury. Według Grozeva „napoje sportowe” mogą oznaczać po prostu szyfr dla nowiczoka. Powiedział, że najprawdopodobniej to sformułowanie było „wewnętrznym kodem dla nowiczoka lub trucizną” w tajnym rosyjskim instytucie, który opracowuje chemiczny środek bojowy.

Putin opływa w luksusy w swoim pałacu. Ma teatr, kasyno i scenę do striptizu. Komentarz Adama Federa

„Jedyne, co mogę powiedzieć, to to, że są zdrowi i służą państwu” - powiedział Grozev. „Dostali nowe miejsca pracy, ponieważ nie mogą być dłużej wykorzystywani jako szpiedzy” - dodał. Cały wywiad ma pojawić się wkrótce na wkrótce na kanale YouTube uwięzionego lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.

WAŻNE Dom rosyjskiego szpiega na sprzedaż. Próbowano go otruć nowiczokiem

Kim są Miszkin i Czepiga? Nowe śledztwo dziennikarskie ma ujawnić więcej szczegółów na temat ich obecnych ról oraz innych osób zaangażowanych w działalność GRU. „Chodzi nie tylko o dwóch bohaterów Salisbury [ale także] ich szefów, inne zaangażowane osoby” - potwierdził Grozev, który próbował ustalić z redaktorem Romanem Dobrokhotovem kim są tajni agenci. Dodał, że Miszkin i Czepiga zostali Bohaterami Federacji Rosyjskiej - to najwyższe odznaczeniem w kraju, przyznawane przez Putina. Mieli je otrzymać za ich rolę w czeskiej i powiązanej operacji bułgarskiej w latach 2014-15, na długo przed atakiem na Salisbury „Wszyscy otrzymali nagrody, wszyscy otrzymali Bohatera Rosji (nagrodę)” - powiedział. Ale to nie wszystko.

CZYTAJ DALEJ POD GALERIĄ ZDJĘĆ

Zdaniem dziennikarza Miszkin i Czepiga mieli również otrzymać mieszkanie. „Darmowe mieszkania w Moskwie, duża ich część [dostała mieszkania] w tym samym budynku w Moskwie przy ulicy Perekopskiej. Zaraz po tym dostali tam mieszkania. Wtedy stali się bohaterami” - powiedział Grozev. Dodał też, że niedawno Czepiga budował sobie nowy dom na północ od Moskwy.

NIE PRZEGAP Europa ma się czego bać? Putin miał stworzyć rosyjską tajną jednostkę specjalną

Oprócz tego Czepiga, który używał pseudonimu Rusłan Boszyrow, został zauważony jako gość honorowy na ślubie córki generała Andrieja Awerjanowa. To dowódca operacji GRU zarówno podczas ataków na Salisbury, jak i na Czechy. Awerjanow jest dowódcą jednostki, w której służą m.in. weterani konfliktów w Afganistanie, Czeczenii i na Ukrainie. Z zapisów telefonicznych Awerjanowa wynika, że ​​wielokrotnie kontaktował się z biurem rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, zarówno przed, jak i po zatruciu Siergeja Skripala. Bellingcat, brytyjski portal dziennikarstwa obywatelskiego, zasugerował, że zaangażowanie Awerjanowa „ściśle implikuje polityczne przywództwo w Rosji”, biorąc pod uwagę jego wysokie stanowisko. Analiza danych telefonicznych wskazuje, że podlega on bezpośrednio dyrektorowi GRU, ale także osobiście komunikuje się z Kremlem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze