Zamachu terrorystyczny na premiera Słowacji Roberta Fico

i

Autor: Radovan Stoklasa / Reuters / Forum (2), Radovan Stoklasa/TASR via AP

Co wiemy?

Kim jest zamachowiec, który postrzelił Fico? Jest zatrzymany. Przed strzałem miał wykrzyczeć jedno zdanie!

2024-05-15 16:24

W Słowacji doszło do przerażającego zdarzenie. Postrzelony został premier Robert Fico. Wszystko wydarzyło się po spotkaniu w miejscowości Handlovej, gdzie odbyło się posiedzenie rządu! .Sprawca miał oddać kilka strzałów, a premiera ranić w klatkę piersiową, nogę i rękę. Fico jest w bardzo poważnym stanie. Jak przekazał przedstawiciel słowackiego rządu jest on w sytuacji zagrażającej życiu.

Do przerażającego wydarzenia doszło na Słowacki. Postrzelony został szef rządu, premier Robert Fico. Wszystko wydarzyło się w miejscowości Handlova, gdzie odbywało się we środę 15 maja wyjazdowe posiedzenie słowackiego rządu. Według relacji świadków, którzy widzieli, co się działo, premier Fico wyszedł przed Dom Kultury, gdzie odbywało się posiedzenie rządu, i witał się z ludźmi. Napastnik zadał premierowi kilka strzałów, raniąc go bardzo poważnie. Polityk został zabrany do szpitala. Jak przekazał przedstawiciel słowackiego rządu jest on w sytuacji zagrażającej życiu.

CZYTAJ: Premier Robert Fico postrzelony w tłumie! Jest reakcja Donalda Tuska

Co z napastnikiem? Jak podały słowackie media napastnik, który strzelał do Roberta Fico został zatrzymany. Na razie nie wiadomo co nim kierowało i dlaczego strzelał. Jak podaje słowacki portal Pravda, tuż przed strzałem agresor miał krzyknąć w kierunku premiera: - Robo, chodź tutaj - cytuje zagraniczny portal serwis Onet. Okazuje się, że słowacka telewizja Joj dotarła do szczegółów dotyczących zamachowca. Ma to być 71-letni mężczyzna z Levic, inna słowacka telewizja podała, że zamachowcem był mężczyzna "w średnim wieku", cytuje Onet.

Zamachowiec, który w środę strzelał do premiera Słowacji to 71-letni mieszkaniec miejscowości Levice Juraj C. Portal SME podaje, że mężczyzna jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich. Według informacji przekazanych przez niezależny „Dennik N” broń, z której urodzony w 1953 roku mężczyzna strzelał do szefa rady ministrów, posiadał on legalnie, donosi PAP. Kiedyś pracował jako ochroniarz.

Syn zamachowca zabrał głos

Słowacki portal aktuality.sk. dotarł do syna zamachowca, który oświadczył: - Nie mam pojęcia, co ojciec miał na myśli, co zaplanował i dlaczego tak się stało - ocenił. Dopytany, jaki stosunek jego ojciec ma do polityka, przyznał: - Powiem tak, nie głosował na niego. To wszystko, co mogę na ten temat stwierdzić - powiedział.

Kim jest Robert Fico?

W 2023 roku jego formacja zwyciężyła w wyborach w 2023, a  Robert Fico został wybrany do parlamentu Słowacji. 2 października 2023 prezydent Zuzana Čaputová powierzyła mu misję utworzenia nowego rządu. Robert Fico jesienią ubiegłego roku został premierem już po raz czwarty. Jest on liderem partii Kierunek - Słowacka Socjalna Demokracja (SMER).

NIŻEJ ZDJĘCIA Z TRAGICZNEGO ZAJŚCIA

Premier Słowacji Robert Fico postrzelony!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki