Kongresmani zaostrzyli Visa Waiver Program

2015-12-10 1:00

Ameryka barykaduje się… Miażdżącą większością głosów –  404 do 19 – kongresmeni z Izby Reprezentantów przyjęli ustawę, która zaostrzy kontrole obywateli 38 państw uczestniczących w Visa Waiver Program. Wprowadza również bardziej wnikliwe kontrole graniczne na lotniskach.

– W ten sposób Ameryka chce mieć większą kontrolę i wiedzę, na temat wszystkich osób, które przybywają do Stanów i wyłapać ewentualnych terrorystów – powiedział na konferencji Michael McCaul, przewodniczący House Homeland Security Committee. Ustawa jest odpowiedzią na niedawne ataki terrorystyczne w Paryżu.  Teraz trafi pod głosowanie do Senatu. Jest wielce prawdopodobne, że zostanie tam też przyjęta a następnie wprowadzona w życie, bowiem sama administracja Baracka Obamy poparła projekt przyjęty we wtorek wieczorem w Izbie Reprezentantów.  Wśród ogłoszonych zmian jest m.in. zaostrzenie obecnego ESTA, o które występują obywatele 38 państw objętych ruchem bezwizowym. Ponadto ustawa wprowadza obowiązek uzyskania wizy przez obywatela państwa będącego w VWP, a który od marca 2011 r. był w Syrii, Iraku, Iranie lub Sudanie. Upoważnia również Departament Bezpieczeństwa Kraju (DHS), aby wykluczyć z programu o ruchu bezwizowym każde państwo, które nie będzie wysyłało odpowiednich danych dotyczących swoich obywateli udających się do USA.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE