Ołeniwka

i

Autor: Telegram Ołeniwka

Potworna zbrodnia

Krwawy mord w obozie filtracyjnym. Zginęło 53 Ukraińców. Wśród nich obrońcy Azowstalu

2022-07-29 14:11

W czwartek, 29 lipca, Rosjanie poinformowali o ostrzale obozu filtracyjnego w Ołeniwce, w którym znajdowali się ukraińscy jeńcy. Pokazali przerażające nagranie, a za atak obwinili stronę ukraińską, sugerując, że uderzyła w kolonię, aby zabić "swoich", którzy zaczęli zeznawać. Ukraina mówi o okrutnej prowokacji i zapowiada zemstę. "Zostaniecie odnalezieni i zlikwidowani".

"Rosyjskie wojska przeprowadziły precyzyjny ostrzał tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), gdzie znajdowali się ukraińscy jeńcy; następnie Kreml próbował oskarżyć o ten czyn władze w Kijowie" - poinformował w piątek, 29 lipca, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. To odpowiedź na oskarżenia, jakie z czwartku na piątek pojawiły się ze strony rosyjskiej propagandy, która twierdzi, że ataku dokonała armia ukraińska, by zlikwidować więźniów, którzy "zaczęli zeznawać". "Ria Novosti" donosi o 53 zabitych i 75 rannych. Jak podają władze Ukrainy, wśród ofiar czwartkowego ataku są także obrońcy Azowstalu. 

Ukraina o ataku na Ołeniwkę: "Czyn zaplanowany od dawna"

"Rosjanie zabili niektórych wojskowych z Azowa, wziętych do niewoli. Dowództwo wroga ukazało to masowe morderstwo jeńców jako rzekomy czyn ukraińskiej armii. Już teraz wiadomo, że był to czyn zaplanowany od dawna i dokonany przez państwo, dla którego pojęcie honoru oficerskiego jest nieznane, a tym bardziej zgodność z konwencjami genewskimi, zasadami, prawami i zwyczajami wojennymi" - napisał na Telegramie założyciel i były dowódca ukraińskiego pułku Azow, Andrij Biłecki.

CZYTAJ TAKŻE: Putin już PRZEGRAŁ? Jego armia się wykrwawia. Podali liczbę zabitych żołnierzy!

Ppłk. Krzysztof Przepiórka: Rosjanie stosują drańską i bandycką taktykę

Rosyjski atak na obóz filtracyjny będzie pomszczony

Biłecki zapowiedział, że wszyscy odpowiedzialni za ten masowy mord, zostaną ukarani. "Sprawiedliwość dosięgnie każdego szeregowego sprawcę i każdego organizatora niezależnie od pełnionej funkcji i miejsca przebywania. Gdziekolwiek byście się nie schowali, zostaniecie odnalezieni i zlikwidowani" - ostrzegł. 

CZYTAJ TAKŻE: "Pod paznokcie wkręcali jej śruby, męża wrzucili do studni". Pokazali salę tortur

Sonda
Czy W. Putin trafi przed Trybunał w Hadze za zbrodnie wojenne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki