Drogie warzywa i owoce

i

Autor: Shutterstock Drogie warzywa i owoce

Drożyzna szaleje

Kupisz maksymalnie trzy pomidory! Wielki warzywny kryzys w Europie, racjonowanie żywności jest już faktem

2023-03-12 11:30

Tylko trzy pomidory na klienta, papryki jedynie dwie. Ogromne ceny ogórków czy cebuli, racjonowanie sałaty... Europę ogarnął wielki warzywno-owocowy kryzys! Jeśli jedziesz do Wielkiej Brytanii, w supermarkecie nie sprzedadzą ci czterech pomidorów naraz. Skąd niedobory żywności i koszmarna drożyzna? Czy winić za to wojnę na Ukrainie?

Koszmarna drożyzna w Europie. Ceny wzrosły nawet o 100 proc., racjonowanie warzyw w supermarketach

Kiedy wchodzimy do supermarketu w Polsce, możemy kupić tyle pomidorów, ile dusza zapragnie. Mało kto wie, że w Wielkiej Brytanii wcale tak teraz nie jest! Przez niedobory żywności nie tylko w tym kraju, ale także w Holandii, wprowadzane jest racjonowanie niektórych produktów żywnościowych w supermarketach. W Anglii w czterech popularnych marketach można kupić tylko trzy pomidory naraz, w Holandii dwie papryki. W Anglii supermarkety racjonują też takie produkty, jak sałata, brokuły, ogórki czy kalafiory. Jedna osoba może kupić maksymalnie trzy sztuki takich produktów! W dodatku są one koszmarnie drogie. Przykładowo na Węgrzech wskaźnik inflacji wyniósł 25,4 proc., a ceny żywności w porównaniu z lutym 2022 roku wzrosły o 43,3 proc. W Portugalii ceny pomidorów wzrosły w ciągu ostatniego roku aż o 100 procent!

Dlaczego brakuje warzyw i czemu są takie drogie? Przyczyn jest kilka, to nie tylko wojna

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, za warzywno-owocowy kryzys należy winić nie tylko inflację, ale także ekstremalne zjawiska pogodowe, przez które zbiory w Hiszpanii są mniejsze, niż zakładano. Maroko, kolejne źródło dostaw warzyw i owoców do wielu krajów, zostało z kolei dotknięte powodziami. Przy tym część producentów zrezygnowała z upraw szklarniowych ze względu na wysokie koszty energii, zwłaszcza gazu.

Sonda
Obawiasz się kryzysu w 2023 roku?

Te warzywa nie są bardzo popularne. rozpoznaj 10 mniej znanych warzyw

Pytanie 1 z 10
To warzywo to:
Ciecierzyca pospolita
Rostowski wskazał, co najbardziej przeszkadza Polakom: To ta szalejąca drożyzna, która wymknęła się spod kontroli
Nasi Partnerzy polecają