Łukaszenka, Xi Jinping

i

Autor: AP Łukaszenka, Xi Jinping

Wojna na Ukrainie

Łukaszenka szuka ratunku w Chinach? Dyktator przyleciał do Pekinu!

2023-03-02 8:30

Aleksandr Łukaszenka poleciał do Pekinu i spotkał się tam z przywódcą Xi Jinpingiem. Dyktator szuka wsparcia w Chinach wystraszony perspektywą utraty władzy i szantażami Putina, a może był tylko pośrednikiem między rosyjskim dyktatorem a chińskim prezydentem? W każdym razie obaj panowie podpisali wspólne oświadczenie o rozwoju „wszechstronnego partnerstwa na każdą pogodę”.

Aleksandr Łukaszenka jest w Chinach. Poparł "plan pokojowy Chin". Jest porozumienie między Pekinem a Mińskiem

Od wybuchu wojny na Ukrainie Białoruś i Chiny mają ze sobą coś wspólnego - starają się dać Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. Aleksandr Łukaszenka co prawda udostępnia swoje terytorium Rosji do ataków na Ukrainę i wspiera Putina w wystąpieniach, ale stara się, jak może, by nie ulec naciskom i nie brać bezpośredniego udziału w konflikcie. Tymczasem Chiny utrzymują, że są neutralne, choć konsekwentnie i celowo nie nazywają wojny wojną, a według wywiadu USA poważnie rozważają rozbrajanie Rosji, czemu Pekin zaprzecza. Ostatnio Chiny ułożyły też 12-punktowy plan pokojowy, w którym żądają m.in. zdjęcia sankcji nałożonych na Rosję. Co tak naprawdę planują Chiny? Każdy chciałby to wiedzieć. Podobnie jak to, o czym rozmawiał Xi Jinping z Aleksandrem Łukaszenką, który jest teraz w Pekinie. Wizyta skończy się dziś, w czwartek 2 marca.

Chiny i Białoruś podpisały dokument o współpracy. "Wszechstronne partnerstwo na każdą pogodę"

Dyktator szuka wsparcia w Chinach wystraszony perspektywą utraty władzy i naciskami Putina, a może był tylko pośrednikiem między rosyjskim dyktatorem a chińskim prezydentem? W każdym razie obaj panowie podpisali już wspólne oświadczenie o rozwoju "wszechstronnego partnerstwa na każdą pogodę" w obliczu "kryzysu ukraińskiego". Chiny podkreśliły, że są za negocjacjami i pokojem. "Musimy dążyć w kierunku politycznego rozwiązania, odrzucić wszelkie myślenie zimnowojenne, szanować prawowite obawy o bezpieczeństwo wszystkich państw oraz budować zrównoważoną, skuteczną i trwałą architekturę bezpieczeństwa w Europie" – powiedział Xi Jinping. Jak dodał, Chiny i Białoruś powinny wspierać się "w ochronie własnych interesów, sprzeciwie wobec ingerencji obcych sił w ich wewnętrzne sprawy oraz ochronie suwerenności i bezpieczeństwa politycznego".

Sonda
Czy Łukaszenka zaatakuje Ukrainę?

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. 20 pytań o stolice państw. O tych miastach rzadko słyszysz w wiadomościach

Pytanie 1 z 20
Manama to stolica...
Jak działa system perymetryczny na granicy z Białorusią? Straż Graniczna pokazała nagrania
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają