W Mariupolu z głodu jedzą gołębie

i

Autor: AP, Shutterstock W Mariupolu z głodu jedzą gołębie

Mariupol. Ludzie z głodu jedzą gołębie. "Rosjanie robią Ukraińcom igrzyska głodowe"

2022-06-28 11:15

Katastrofa humanitarna w Mariupolu w Ukrainie. Ludzie nie ma wody i jedzenia, z głodu jedzą gołębie. - Żeby przeżyć, ludzie montują pułapki na gołębie, tak samo jak podczas Wielkiego Głodu w latach 1932-1933". (...) To znęcanie się nad ludźmi, którzy przed wojną prowadzili normalne, pełnowartościowe życie - przekazuje rada miejska zajętego przez Rosję Mariupola. Jego mieszkańcy nie mogą stamtąd uciec. "To ludobójstwo".

Getto w Mariupolu. Mieszkańcy są bez wody i jedzenia od tygodni

Trudno sobie wyobrazić, że coś takiego dzieje się w XXI wieku i na oczach całego świata. "Mieszkańcy Mariupola są w getcie, bez wody pitnej i jedzenia. Nie mogą wyjechać z miasta. Kolaboranci urządzili mieszkańcom miasta igrzyska głodowe. Doprowadzili ich do tego, że są zmuszeni polować na gołębie" - pisze mer Mariupola, Wadym Bojczenko, dodając, że to nic innego, jak znęcanie się nad ludźmi, "którzy przed wojną prowadzili normalne, pełnowartościowe życie – nie wiedzieli, czym jest głód lub brak wody pitnej". "Żeby przeżyć, ludzie montują pułapki na gołębie, tak samo jak podczas Wielkiego Głodu w latach 1932-1933. Ptaki, które kiedyś dokarmiali w pobliżu teatru, są teraz ich pożywieniem" - informuje rada tego okupowanego przez siły Putina miasta.

Katastrofa humanitarna w Mariupolu. Jedzenie gołębi śmiertelnie niebezpieczne

To jednak ogromne zagrożenie, bo jak zauważa Ołeksandr Łazarenko, szef jednej z przychodni w Mariupolu, "gołębie to rozsadnik wielu chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. W związku z tym mięso może być zakażone. Można od niego zachorować na histoplazmozę, zapalenie mózgu, ornitozę, toksoplazmozę i inne niebezpieczne choroby, które są groźne zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku. Przy niewłaściwym leczeniu niektóre z nich mogą doprowadzić do śmierci" - ostrzega. 

CZYTAJ TAKŻE: Putin pozbył się swojego „pupila”. Był pijakiem i "wydawał śmieszne rozkazy"

Express Biedrzyckiej - płk Piotr Gąstał: Ukraińcy będą walczyć do końca. Pomszczą Mariupol

Mariupol. O krok od epidemii cholery

W Mariupolu panuje katastrofalna sytuacja humanitarna. Jak podaje PAP, pomoc zapewniana przez samozwańczą miejską administrację (dostawy żywności, wody, środków higienicznych) wystarcza tylko dla niewielkiej liczby osób. W każdej chwili w mieście może także wybuchnąć epidemia cholery: Mariupol praktycznie nie ma systemu kanalizacji, na ulicach zalegają śmieci, ścieki mieszają się z wodą, a na wielu podwórkach i w parkach w prowizorycznych, płytkich grobach są pochowani zmarli. 

CZYTAJ TAKŻE: "Stosy ciał upchnięte w ciężarówce, wśród nich żywe dzieci". Przerażające odkrycie w USA!

Sonda
Czy W. Putin trafi przed Trybunał w Hadze za zbrodnie wojenne?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają