Wzruszający moment w Turcji. Syn celebruje odnalezienie żywej matki

i

Autor: UMIT BEKTAS / Reuters / Forum Wzruszający moment w Turcji. Syn celebruje odnalezienie żywej matki

Kataklizm w Turcji i Syrii

Matka ocalona z gruzów na oczach syna! To zdjęcie wzruszyło świat

2023-02-14 20:30

To zdjęcie mówi więcej, niż tysiąc słów! Fotograf Reutersa uwiecznił moment, w którym ratownicy docierają do starszej kobiety zasypanej przez swój zawalony dom po trzęsieniu ziemi w Turcji. Kiedy czuwający na miejscu syn ocalonej widzi, że jego matka żyje, wydaje z siebie wielki okrzyk radości!

Matka wykopana żywa z gruzów na oczach syna. Poruszające zdjęcie wykonane tydzień po trzęsieniu ziemi w Turcji

Turcja i Syria od ponad tygodnia przeżywają tragedię. Ziemia zatrzęsła się w nocy z 5 na 6 lutego, zginęło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jednak każdego dnia z miejsc ogarniętych katastrofą docierają nie tylko smutne, ale i radosne wiadomości. Mimo upływu czasu i malejących szans na odnalezienie w rumowiskach żywych ludzi nadal ratownicy docierają do tych zasypanych, którzy mieli szczęście. Jeden z takich momentów uwiecznił fotograf Reutersa w Turcji. Umit Bektas sfotografował ratowników, którzy w tureckim mieście Hatay dotarli do starszej kobiety zasypanej przez swój zawalony dom po trzęsieniu ziemi. Kiedy czuwający na miejscu syn ocalonej zobaczył, że jego matka Saadet Sendag żyje, wydał z siebie wielki okrzyk radości! Można sobie tylko wyobrazić, jak wielki strach czuł ten mężczyzna i jak wielkie szczęście przeżywa teraz. Kobieta spędziła pod gruzami 177 godzin, a jednak przetrwała.

Kataklizm w Turcji i w Syrii! Pierwszy wstrząs miał siłę 7,8 stopnia w skali Richtera

Od rekordowego trzęsienia ziemi w Turcji i w Syrii minęło już osiem dni. Liczbę ofiar szacuje się na ponad 37 tysięcy, a według ekspertów może się ona niestety potroić. Rannych jest 80 tysięcy, milion osób zostało bez dachu nad głową. Kiedy pierwszy raz zatrzęsła się ziemia, nie spodziewający się niczego złego ludzie spali w swoich domach. W południowo wschodniej Turcji i północnej Syrii była godzina 4:17, w Polsce 2:17 w nocy z 5 na 6 lutego. Nagle wszystko zaczęło się trząść, budynki pękały i zamieniały się w gruzy. Większość ofiar zginęła we śnie. Pierwszy wstrząs miał siłę 7,8 stopnia w skali Richtera - był większy niż ten, który wywołał podziemny test jądrowy przeprowadzony przez USA na wyspie Amchitka, bo test ten spowodował trzęsienie ziemi o sile 7 stopni. Epicentrum znajdowało się na głębokości 18 kilometrów, w odległości około 30 kilometrów od tureckiego miasta Gaziantep liczącego milion mieszkańców. Potem były jeszcze dwa nieco słabsze trzęsienia oraz wiele wstrząsów wtórnych.

Sonda
Czy przeżyłeś kiedyś trzęsienie ziemi?

QUIZ. Jakiego słowa to synonim? Nowy test dla mistrzów. Jest jeszcze trudniej

Pytanie 1 z 10
Oberżyna to...
Tak polscy strażacy ratują ofiary trzęsienia ziemi w Turcji
Nasi Partnerzy polecają