Turcja i Syria po trzęsieniu ziemi

i

Autor: AP Turcja i Syria po trzęsieniu ziemi

Kataklizm w Turcji i Syrii

Szokujące prognozy na temat Turcji! "100 tysięcy ofiar, największa katastrofa od 500 lat"

2023-02-13 14:20

Trzęsienie ziemi w Turcji i w Syrii to największy taki kataklizm od aż pięciuset lat, a liczba ofiar może przekroczyć sto tysięcy. Tak prognozuje sławny turecki geofizyk. Profesor Ovgun Ahmet Ercan obliczył, że pod gruzami znalazło się około dwustu tysięcy ludzi. Wielu z nich nie uda się na czas odnaleźć...

Szokująca prognoza sławnego naukowca dla Turcji. Mówi o stu tysiącach ofiar. "Największy kataklizm od 500 lat"

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii zaszokowało świat. Ogromna ilość zniszczeń i ofiar została odnotowana zwłaszcza w Turcji. Na razie bilans ofiar śmiertelnych przekroczył 35 tysięcy. To już niewyobrażalna liczba. Ale tak naprawdę może być o wiele, wiele gorzej - uważa sławny turecki geofizyk. Profesor Ovgun Ahmet Ercan udzielił wywiadu niemieckiemu tygodnikowi Spiegel. Określił w nim trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii jako największy kataklizm ostatnich pięciuset lat! Ostrzegł, że finalnie liczba ofiar śmiertelnych katastrofy w Turcji i Syrii może przekroczyć sto tysięcy. Profesor Ovgun Ahmet Ercan obliczył, że pod gruzami znalazło się około dwustu tysięcy ludzi. Wielu z nich nie uda się na czas odnaleźć... Jak podkreślił naukowiec, katastrofa objęła dziewięć prowincji zamieszkałych przez 13 milionów ludzi. "Mówimy więc o regionie, który ma więcej mieszkańców niż Grecja. Według moich obliczeń zasypanych zostało około 200 tys. osób. A ponieważ korzystam tylko z oficjalnych danych, które są dostępne w tej chwili, to ostatecznie mogą to być nawet ostrożne szacunki" - powiedział profesor.

Kataklizm w Turcji i w Syrii! Pierwszy wstrząs miał siłę 7,8 stopnia w skali Richtera

Kiedy pierwszy raz zatrzęsła się ziemia, nie spodziewający się niczego złego ludzie spali w swoich domach. W południowo wschodniej Turcji i północnej Syrii była godzina 4:17, w Polsce 2:17 w nocy z 5 na 6 lutego. Nagle wszystko zaczęło się trząść, budynki pękały i zamieniały się w gruzy. Większość ofiar zginęła we śnie. Ci, którzy obudzili się, usiłowali uciekać. "Biegłem korytarzem, by się ratować, zaczęły pękać ściany" – mówi będący świadkiem trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii mieszkaniec Diyarbakir w Turcji dla France TV Info. Pierwszy wstrząs miał siłę 7,8 stopnia w skali Richtera - był większy niż ten, który wywołał podziemny test jądrowy przeprowadzony przez USA na wyspie Amchitka, bo test ten spowodował trzęsienie ziemi o sile 7 stopni. Epicentrum znajdowało się na głębokości 18 kilometrów, w odległości około 30 kilometrów od tureckiego miasta Gaziantep liczącego milion mieszkańców. Potem były jeszcze dwa nieco słabsze trzęsienia oraz wiele wstrząsów wtórnych.

Sonda
Czy byłeś/byłaś kiedyś w Turcji?

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Nawet ledwie połowa punktów nie będzie powodem do wstydu

Pytanie 1 z 15
Kiedy zaczęła działać w Polsce telegazeta?
Tak polscy strażacy ratują ofiary trzęsienia ziemi w Turcji
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany