Angela Merkel w tarapatach! Niemiecka wojna domowa

i

Autor: ap Angela Merkel

Merkel zaskoczyła cały świat. Takiej deklaracji nikt się nie spodziewał!

2018-10-30 8:42

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel od 2005 roku pozostaje na tym stanowisku. Przez długie lata wydawało się, że jest "niezatapialna". Tymczasem ostatnie znacząco gorsze wyniki jej partii CDU, której przewodniczy, sprawiły, że Merkel postanowiła poinformować media, że w najbliższych wyborach nie będzie ubiegać się o reelekcję jako głownodowodząca partii. Dodała przy tym zaskakująco, że również jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnia.

Merkel o swojej decyzji poinformowała po ostatnim posiedzeniu gremiów partyjnych. Jak wyjaśniala, nie chce już zabiegać o żadne stanowisko polityczne po upływie obecnej kadencji parlamentu (kończy się w 2021 r.). Zapowiedziała przy tym, że gdyby doszło do przedterminowych wyborów, nie będzie się już ubiegać o urząd kanclerski.

Merkel oświadczyła, że niedawne wybory w Bawarii i Hesji powinny służyć jako punkt zwrotny dla koalicji rządzącej w Niemczech. W wyborach tych chadecja i socjaldemokraci ponieśli duże straty. Kanclerz podkreśliła, że bierze odpowiedzialność za to, co się stało od czasu ubiegłorocznych wyborów do Bundestagu.

Niemiecka agencja dpa przypomina, że zjazd CDU jest zaplanowany na początek grudnia w Hamburgu. Do niedawna Merkel zapowiadała, że to ona zgłosi na nim swoją kandydaturę na przewodniczącą partii.

Niemiecka agencja przypomina, że duże poparcie, jakim cieszyła się Angela Merkel w niemieckim społeczeństwie zaczęło spadać od czasu kryzysu uchodźczego z 2015 r. Decyzja zezwolenia na wjazd do Niemiec ponad miliona uchodźców z Syrii i innych krajów negatywnie wpłynęła na jej wizerunek. Do dalszej erozji popularności Merkel przyczynił się następnie długotrwały proces tworzenia rządu po wyborach do Bundestagu z 2017 roku i "ciągłe spory" między partiami koalicyjnymi (CDU, CSU i SPD), a także sposób, w jaki rząd podchodzi do problemów związanych z zanieczyszczaniem środowiska przez silniki dieslowskie (tzw. "dieselgate").

Nasi Partnerzy polecają