Nagroda Nobla 2010, ekonomia: Diamond, Mortensen i Pissarides za badania zasad rynku

2010-10-11 16:23

Bank Szwecji przyznał ostatnią z tegorocznych nagród Nobla - w dziedzinie ekonomii. Za "wybitne analizy dotyczące problemów rynku pracy" ekonomicznego Nobla otrzymali Amerykanie Peter Diamond (70 l.), Dale Mortensen (71 l.) i Brytyjczyk cypryjskiego pochodzenia, Christopher Pissarides (62 l.).

Laureaci do podziału otrzymają 10 milionów koron szwedzkich, czyli około 1,5 miliona dolarów. W uzasadnieniu Banku Szwecji czytamy, że Diamond, Mortensen i Pissarides zostali docenieni za stworzenie modeli pomagających zrozumieć, jak duży wpływ mają regulacje państwowe na poziom bezrobocia, płac i liczby tworzonych miejsc pracy.

Przeczytaj koniecznie: Pokojowa Nagroda Nobla 2010 dla Liu Xiaobo, więzionego dysydenta z Chin

Tegoroczni nobliści z ekonomii pracują na trzech różnych uniwersytetach. Peter Diamond jest profesorem słynnego MIT - Massauchusetts Institute of Technology. Zajmuje się badaniami nad bezpieczeństwem socjalnym, wynagrodzeniami, a także podatkami.

Dale T. Mortensen wykłada na Uniwersytecie Północnozachodnim (Northwestern University) w amerykańskim stanie Illinois. Z kolei Christopher Pissarides pracuje w renomowanej London School of Economics, która uchodzi za jedną z najlepszych uczelni ekonomicznych na świecie.

Główne zainteresowania badawcze Mortensena i Pissaridesa koncentrują się na badaniu przyczyn zjawiska utrzymywania się wysokiego bezrobocia nawet w czasach, gdy na rynku pracy jest dużo ofert zatrudnienia.

Ekonomiczny Nobel to najmłodsza z najbardziej prestiżowych nagród świata nauki, przyznawanych co roku przez, w zależności od dziedziny, Królewską Szwedzką Akademię Nauk (chemia, fizyka), Instytut Karolinska (medycyna i fizjologia), Akademię Szwedzką (literatura), Norweski Komitet Noblowski (nagroda pokojowa) i Bank Szwecji (właśnie ekonomia). Po raz pierwszy Nobla z ekonomii wręczono w 1968 roku.

Patrz też: Nagroda Nobla 2010, fizyka: Andriej Gejm i Konstantin Nowosiełow za badania nad grafenem. Komputery 1000 GHz coraz bliżej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki