Najbardziej poszukiwani przestępcy w Europie. Wśród 21 nazwisk jest Polka. Co zrobiła?

2019-10-21 16:02 PMar
list gończy Europol Kajetan Poznański
Autor: eumostwanted.eu list gończy Europol Kajetan Poznański

Europol uruchomił kampanię, której głównym celem jest uświadomienie, że poważni kryminaliści to nie tylko mężczyźni. Na specjalnie uruchomionej stronie internetowej zaprezentowano 21 nazwisk poszukiwanych, z których aż 18 to kobiety. W tej "zaszczytnej" grupie znalazło się miejsce dla naszej rodaczki, czyli Doroty Kaźmierskiej. 44-latka z Bydgoszczy została skazana na 25 lat więzienia za zamordowanie swojego męża, lecz wymknęła się wymiarowi sprawiedliwości.

Opublikowana przez Europol lista zawiera 21 wizerunków i nazwisk najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie. To część akcji "Crime has no gender" ("Zbrodnia nie ma płci"). Wśród umieszczonych na stronie eumostwanted.eu 21 kryminalistów, aż 18 to kobiety, które dopuściły się m.in. morderstw, handlu ludźmi bądź handlu narkotykami. Jak tłumaczyła Tine Hollevoet, rzeczniczka Europolu: - Ludzie zwykle nie kojarzą przestępstw z kobietami, ale w rzeczywistości bywają one tak samo poważne jak te popełniane przez mężczyzn.

Wśród 18 wymienionych przez Europol kobiet znalazło się miejsce dla 44-latka z Bydgoszczy, która skazana na 25 lat więzienia za zamordowanie swojego męża. Doszło do tego w nocy z 29 na 30 maja 2008 r. w Bydgoszczy przy ul. Pokładowej. Kobieta zastrzeliła swojego męża, przedsiębiorcę Leszka Kaźmierskiego. Jak tłumaczyła przed sądem, jej partner przez wiele lat miał się nad nią znęcać. Sąd jednak nie uwierzył jej zeznaniom i wymierzył jej surową karę.

W 2013 roku, po odsiedzeniu pięciu lat wyroku, kobieta wyszła na przepustkę ze względu na stan zdrowia swojego syna. Do zakładu karnego już nie wróciła. Od tamtej pory jest poszukiwana.

13 marca ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wydał list gończy za poszukiwaną z informacją, że została wyznaczona nagroda w wysokości 10 tys. złotych za przyczynienie się do jej zatrzymania.