NASA odkryła wodę na Księżycu!

Pełnia księżyca, zdjęcie ilustracyjne
Autor: fot.: kdshutterman/shutterstock.com

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej NASA poinformowało, że na Księżycu odkryła wodę! Znajduje się ona w najbardziej nasłonecznionej części Księżyca.

Wodę na Księżycu NASA mogło zaobserwować do tej pory jedynie w formie lodu na biegunach. Dziś usłyszeliśmy ważną nowinę dla wielu naukowców. Woda została odkryta też na oświetlonej przez Słońce części Księżyca. Naukowcy będą próbowali dostać się do tego miejsca. Nie wiadomo czy operacja będzie wykonana za pośrednictwem robotów czy zostaną wysłani tam ludzie. Na pewno jednak taka woda będzie łatwiejsza do badań niż lód w głębokich i zacienionych kraterach. 

Naukowcom udało się potwierdzić obecność wodoru na Księżycu dzięki obserwacji fal o długości 6 mikronów. To dało możliwość wykryć obecność molekuł wody. Są to pojedyncze molekuły, nie płynna woda lub lód. Według teorii NASA mogą pochodzić z mikro meteorów. Takie odkrycie ułatwi produkcję wody bezpośrednio na Księżycu, bez konieczności zabierania jej z Ziemi. 

Super Raport 26.10 (Goście: Joanna Senyszyn – Lewica, dr Paweł Grzesiowski – immunolog oraz Iwona Hartwich – Koalicja Obywatelska)
Najnowsze