Niemcy zabronili mu mówić po polsku

2010-01-10 16:55 Ag

Skandal w Hamburgu! Sąd odrzucił pozew Wojciecha Pomorskiego, który domagał się odszkodowania za to, że miasto i urząd ds. dzieci i młodzieży zakazali mu rozmawiać w ojczystym języku z własnymi córkami. Mężczyzna nie mógł wypowiedzieć słowa po polsku w czasie nadzorowanych spotkań z dziećmi.

Walka Polaka z niemieckim Jugendamntem o prawo do pielęgnowania przy córkach najważniejszego dziedzica ojczyzny rozpoczęła się zaraz po rozpadzie jego małżeństwa z Niemką. Opiekę nad dziećmi przyznano matce, jednak sąd nie narzucił rodzinie żadnych ograniczeń językowych. Ojciec Iwony – Polonii (11 l.) i Justyny (13 l.) widywał dziewczynki tylko w obecności niemieckiego urzędnika.

Zobacz koniecznie: Niemcy dręczą Polaków

Kontakty Pomorskiego z dziewczynkami nie spodobały się jednak urzędowi w Hamburgu. Jugendamnt zabronił ojcu rozmawiać po polsku przy Iwonie i Justynie, które są także obywatelkami Niemiec. Tłumaczył przy tym, że nie ma współpracownika, który znałby polski i rozumiałby co Polak mówi do dzieci.

Bój z Niemcami o język

Oburzony tą decyzją nauczyciel- germanista wniósł sprawę do sądu w grudniu 2006 r. Domagał się przeprosin i 15 tys. euro odszkodowania. Proces został zawieszony, bo nie można było odnaleźć dokumentów będących dowodami na konflikt Polaka z Jugendamntem. Po trzech latach wojna Polaka z Niemcami wróciła na wokandę.

Patrz też: Niemcy chcą porwać mojego Jasia

Haniebny wyrok sądu zdaniem Pomorskiego nie pozostawia cienia wątpliwości, że nasi zachodni sąsiedzi posunęli się do szantażu językowego i wynarodowili dwie Polki. Mężczyzna, który kieruje w Niemczech Stowarzyszeniem „Rodzice przeciw Dyskryminacji Dzieci” nie zamierza jednak tak łatwo odpuszczać. Odwoła się do sądów wyższej instancji, a nawet do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Do czego jeszcze posuną się Niemcy, by nas stłamsić?

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze