Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk! Ogromny sukces! Ile dostanie pieniędzy?

2019-10-10 13:14 zw
Profesor Andrews w Warszawie - Olga Tokarczuk: streszczenie, interpretacja
Autor: MAREK LASYK/REPORTER Profesor Andrews w Warszawie - Olga Tokarczuk: streszczenie, interpretacja

Wielkie zaskoczenie i wielka radość! Tegoroczna literacka Nagroda Nobla powędrowała do Olgi Tokarczuk (57 l.). To pierwszy literacki Nobel, którego kiedykolwiek otrzymała polska prozaiczka i drugi otrzymany przez Polkę. Nagroda została przyznana za 2018 rok. Olga Tokarczuk to autorka takich książek, jak m.in. "Bieguni" czy "Księgi Jakubowe".

Wielkie zaskoczenie i wielka radość! Tegoroczna literacka Nagroda Nobla powędrowała do Olgi Tokarczuk (57 l.). To pierwszy literacki Nobel, którego kiedykolwiek otrzymała polska prozaiczka i drugi otrzymany przez Polkę. Nagroda została przyznana za 2018 rok. Olga Tokarczuk to autorka takich książek, jak m.in. "Bieguni" czy "Księgi Jakubowe". Chociaż krążyły pogłoski o tym, że w tym roku nagroda ma przypaść kobiecie, to zarazem spekulowano, iż chodzi o kogoś spoza Europy.

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Posłuchaj, co mówił komitet noblowski:

Olgę Tokarczuk nagrodzono przede wszystkim za książkę "Bieguni". W 2018 roku powieść ta zdobyła nagrodę The Man Booker International Prize. Z kolei 2019 rok przyniósł Tokarczuk Nagrodę Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski za "Księgi Jakubowe".

Nagroda Nobla - ile to pieniędzy?

Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie zmienia się na przestrzeni lat i uzależniona jest od czynników gospodarczych, między innymi kursów walut. Trudno jednoznacznie określić, ile pieniędzy otrzyma Olga Tokarczuk, chociaż wiadomo, że nie są to niskie kwoty. Na samym początku, w 1901 roku, laureaci otrzymali około 150 tysięcy ówczesnych koron szwedzkich, co przełożyłoby się na 8 milionów współczesnych koron. Wisława Szymborska, odbierając Nobla w 1996 roku, otrzymała równowartość 3,5 miliona złotych. Co ciekawe, dokładnie tyle pieniędzy zostawiła w swoim testamencie - po jej śmierci Michał Rusinek zakomunikował, że kwota ta zostanie przeznaczona na specjalny fundusz literacki.

ZOBACZ TEŻ: Literacka Nagroda Nobla - jaka jest wartość nagrody?

Przyznanie Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla w rozmowie z Radiem Eska skomentował Michał Rusinek- pisarz i były sekretarz Wisławy Szymborskiej
Sławomir Koper. Nobliści Skandaliści
Autor: Wydawnictwo Harde Sławomir Koper. Nobliści Skandaliści