głód, UNICEF, Afryka

i

Autor: UNICEF

Fakty

ONZ nie skasuje w świecie ubóstwa do 2030 r. Nędza i głód nie dają za wygraną

2022-10-17 16:09

Skrajne ubóstwo dotyka prawie co 4. osobę na świecie. Musi przeżyć dzień za 1 dolara. Zjawisko skrajnego ubóstwa nadal pogłębia się we Wschodniej Azji i w rejonie Pacyfiku. Szacuje się, że ok. 700 mln ludzi żyje w całkowitej nędzy. Połowa w Nigerii, Kongo, Bangladeszu, Etiopii i (wciąż) Indiach. Te szacunki ONZ będą niebawem nieaktualne, bo eksperci uważają, że wskutek wojny na Ukrainie w całym świecie przybędzie 70 mln ludzi, którzy będą mieli problemy z wyżywieniem się. Przypadkowo złożyło się, że 16 października mieliśmy Światowy Dzień Żywności, a dzień później Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Jedno z drugim łączy się.

Ktoś kto żyje w ubóstwie, a tym bardziej w nędzy nie przejada się. Niedożywienie i – co gorsze – głód zawsze idą pod ramię z nędzą. Nie jest tak, że bieda i niedożywienie trapi tylko Afrykę. Są widoczne także w tzw. bogatym świecie; bogatszym po wielokroć od afrykańskich państw. Wg danych Polskiego Czerwonego Krzyża u nas co 7. dziecko jest niedożywione, a co 10. żyje w ubóstwie. W Polsce nikt jednak nie głoduje. A przynajmniej nie ma czegos, co można byłoby określić systemowym głodem. Co innego w szerokim świecie. Na okoliczność Światowego Dnia Żywności sekretarz stanu USA Anthony Blinken zamieścił na stronie swego departamentu oświadczenie. A w nim napisał m.in.: „Na początku 2022 roku ponad 190 milionów ludzi znalazło się w warunkach ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego. Wojna na Ukrainie może dodać kolejne 70 milionów ludzi. Miliony stają w obliczu głodu i niedożywienia…”.

To skutek przerwanego łańcucha dostaw ukraińskiego zboża do państw Afryki i Bliskim Wschodzie oraz mniejszych zasiewów. – Wedle ostrożnych szacunków, tylko w tym roku z powodu wojny ukraińskie zbiory będą mniejsze o 35 procent – mówił (20 września) prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wówczas prezydent RP powiedział, że „z powodu wojny w Ukrainie liczba osób cierpiących chroniczny głód wzrośnie w tym roku na świecie o około 47 mln osób”. To mniej niż podał Blinken, ale i tak o co najmniej 47 mln za dużo, jeśli i nie o 70.

Michał Kołodziejczak: Putin chce wywołać głód

W skrajnym ubóstwie żyło w 2021 r. ok. 10 proc. globalnej populacji. Nędzarzy przybyło. Również za sprawą pandemii SARS-CoV-2/COVID-19. Z tego powodu więcej, ok. 97 mln ludzi w świecie, ma na przeżycie dnia mniej niż 1,9 USD – alarmował Bank Światowy. Wydaje się, że realizacja ambitnego celu ONZ, jakim jest wyeliminowanie do 2030 r. ubóstwa na całym świecie, jest mało realna. W szacunkach Banku Światowego podaje się, że za 8 lat ubóstwo będzie dotyczyło 7 proc. globalnej populacji (574 mln). To oznacza, że skrajnego ubóstwa wyjdzie tylko 116 mln ludzi. Kryzysy przeszłe, obecnie trwające i te, które nastaną sprawiają, że pogłębiają się tzw. nierówności społeczne, co szczególnie widać w… państwach rozwiniętych.

W czasie pandemii 10 najbogatszych ludzi na świecie podwoiło swoje majątki – wynika z raportu opublikowanego przez Oxfam, międzynarodową organizację humanitarną, zajmującą się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się. Dwudziestka światowych liderów bogactwa emituje 8 tys. razy więcej dwutlenku węgla niż miliard najbiedniejszych. Z kolei 85 proc. kredytów z Banku Światowego trafiało do 73 najbiedniejszych krajów świata. Z jednej strony uzyskują pomoc, z drugiej wpadają w zadłużenie i by je spłacić, biorą nowe kredyty… Zadłużenie Erytrei wynosi 185,61 proc. PKB tego państwa (do 1993 r. była prowincją Etiopii). Bardziej zadłużona od niego jest… Japonia, w której relacja długi publicznego do PKB wynosi 259 proc. Wszystkie państwa tzw. trzeciego świata chciałby mieć problemy Japonii...

Sonda
Boisz się głodu spowodowanego wojną na Ukrainie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany