Ostrzeżenie przed katastrofą. Tysiące kilometrów kwadratowych skażenia w Rosji i Europie

i

Autor: AA/ABACA/Abaca/East News

Wojna na Ukrainie

Ostrzeżenie przed katastrofą. "Tysiące kilometrów kwadratowych skażenia w Rosji i Europie"

2023-06-02 12:10

Jeżeli dojdzie do poważnych zniszczeń na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, Rosji i Europie grozi potężne skażenie. Ostrzegają przed tym anonimowi pracownicy zakładu w wywiadzie dla Sky News. Tymczasem ukraiński sztab generalny informuje, że Rosjanie przekształcają elektrownię w bazę wojskową i wywożą ludność cywilną.

Tysiące kilometrów kwadratowych skażenia w razie poważnej awarii w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Pracownicy anonimowo ujawniają zagrożenie

Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okupowana przez rosyjską armię już od marca 2022 roku. Żołnierze Putina przejęli teren placówki zaledwie miesiąc po wybuchu wojny na Ukrainie. Od tamtej pory Międzynarodowa Agencja Atomistyki ostrzega przed zagrożeniem, które wiąże się z prowadzeniem walk w takim miejscu. Co prawda eksperci nie są zgodni co do skali ewentualnego zagrożenia, ale ostatnie doniesienia pozwalają nam niestety wyjątkowo zaniepokoić się całą sytuacją. Od maja władze lokalne Enerhodaru, gdzie mieści się elektrownia, informują o ewakuacji ludności cywilnej z okolicy. Z kolei ukraiński sztab generalny donosi, że Rosjanie zrobili sobie z zakładu bazę wojskową i co gorsza, składują tam amunicję i materiały wybuchowe. "Pomimo licznych apeli ze strony Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i światowych przywódców okupanci nadal przekształcają tymczasowo zajęty Enerhodar w obwodzie zaporoskim w bazę wojskowo-logistyczną" - podał sztab w komunikacie na Facebooku. To jednak nie wszystko.

Skażenie w Rosji i Europie, zatrute Morze Śródziemne? Czarny scenariusz związany z wojną na Ukrainie przedstawiony przez "Sky News"

Jeżeli dojdzie do poważnych zniszczeń i nowych walk na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, Rosji i Europie grozi potężne skażenie. Ostrzegają przed tym anonimowi pracownicy zakładu w wywiadzie dla Sky News. "Poziom zanieczyszczenia radioaktywnego, a zwłaszcza skażenia, wyniósłby tysiące kilometrów kwadratowych ziemi i morza. To byłoby o wiele, wiele gorsze niż Fukushima i Czarnobyl" - powiedzieli anonimowo w wywiadzie dwaj pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Według "Sky News" skażenie dosięgnęłoby m.in. Morza Śródziemnego.

Sonda
Czy uważasz, że elektrownia atomowa to dobry pomysł?
Gen. Bogusław Pacek: Zagrożenie bronią atomową nie było tak poważne od lat
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany