PILNE. Benedykt XVI chronił księży pedofilów? Papież emeryt przyznaje się do "błędu"!

2022-01-24 12:45
Benedykt XVI
Autor: AP Benedykt XVI

Po ujawnieniu szokującego raportu na temat skali pedofilii w niemieckim Kościele Benedykt XVI odwołuje swoje pierwsze, wydane w pośpiechu oświadczenie i tłumaczy się "błędem redakcyjnym"! Raport obarczał między innymi właśnie kardynała Josepha Ratzingera winą za tuszowanie pedofilii. Ratzinger twierdził, że nie było go na pewnym ważnym spotkaniu, podczas którego zamieciono pod dywan jedną ze spraw, ale autorzy raportu udowodnili, że były papież mija się z prawdą.

Benedykt XVI przyznaje - jego poprzednie oświadczenie w sprawie pedofilii w Kościele zawierało nieprawdziwe deklaracje! Były papież potwierdził, że jednak był obecny na pewnym spotkaniu księży, podczas którego zamieciono pod dywan sprawę księdza pedofila oskarżonego o zmuszanie 11-latka do seksu oralnego. Chodziło o spotkanie z 15 stycznia 1980 roku. Joseph Ratzinger był wówczas arcybiskupem Monachium i Fryzyngi, a właśnie tego regionu dotyczyły oskarżenia. Początkowo Benedykt XVI twierdził, że nie było go na spotkaniu, ale autorzy miażdżącego nowego raportu na temat pedofilii w niemieckim Kościele udowodnili, że Ratzinger minął się z prawdą. Jak teraz tłumaczy papież emeryt Benedykt XVI, sytuacja ta była "efektem błędu w procesie redakcyjnym oświadczenia", który "nie wynikał ze złej woli". Jednocześnie przyznaje, że podczas ówczesnego zebrania nie podjęto żadnej decyzji na temat księdza pedofila, a jedynie postanowiono skierować go na terapię.

NIE PRZEGAP: Benedykt XVI tuszował pedofilię w Kościele?! "11-latek zmuszony do seksu oralnego"

NIE PRZEGAP: Sławny pedofil na spotkaniu z Janem Pawłem II! Ujawniono zdjęcie

Sonda
Kto był lepszym papieżem?

Nowy raport na temat nadużyć seksualnych w Kościele katolickim został zamówiony przez archidiecezję Monachium-Fryzynga w Niemczech. Dotyczy lat 1945-2019, ale największe emocje budzi w nim to, co dotyczy lat 1977-1982. Bo w tym czasie na czele tej właśnie archidiecezji stał kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Autorzy raportu przekonują, że Ratzinger dopuścił się tuszowania czterech takich spraw. Jedna z nich jest wyjątkowo szokująca. Dotyczy księdza Petera Hullermana z diecezji Essen, który w 1979 roku został oskarżony o zmuszenie 11-letniego chłopca do seksu oralnego podczas wakacyjnego wyjazdu organizowanego przez Kościół. Księdza najpierw skierowano na terapię do psychologa, potem przeniesiono go do Monachium. Autorzy raportu doliczyli się 497 kolejnych ofiar napaści seksualnych dokonanych m.in. przez 235 księży. 60 proc. poszkodowanych było wówczas dziećmi w wieku 8-14 lat. Przypomnijmy, że Benedykt XVI był papieżem od 2005 roku, w 2013 roku abdykował. Od 28 lutego 2013 jest emerytowanym papieżem, pierwszym od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się swojego urzędu.

NIE PRZEGAP: SZOK w rodzinie królewskiej! Księżna Kate w armii, będzie pułkownikiem

NIE PRZEGAP: Pandemia koronawirusa. Koniec jest bliski? Ważne obwieszczenie WHO

Kraków: protest przeciwko kard. Dziwiszowi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE