PLUMPY NUT – pasta, która może uratować życie. Pomóż GŁODUJĄCYM DZIECIOM

2021-04-20 16:00 oprac. Andrzej Bęben
Plumpy-Nut głód jedzenie
Autor: UNESCO

Specjalnie przygotowana żywność terapeutyczna. Produkowana od kilkunastu lat. Polecana m.in. przez UNICEF. Jedno jej opakowanie, to 500 kcal. Dla głodujących dzieci jest bezcenna. Dzienna porcja dla niedożywionego/głodującego dziecka kosztuje kilka złotych. Po pandemii, jak szacuje ONZ, liczba osób zagrożonych głodem na świecie wzrośnie do 270 milionów.

Drastycznie pogarsza się sytuacja związana z głodem i niedożywieniem na świecie – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. Do lipca mieszkańcy aż 20 krajów doświadczą ich skrajnych poziomów. To skutek pandemii, zmian klimatu i konfliktów zbrojnych. Jednym z takich państw jest 30-milionowy Jemen, państwo położone w południowo-zachodniej Azji na Półwyspie Arabskim, oraz na archipelagu Sokotra we wschodniej Afryce. Organizacje humanitarne oceniają, że w ten kraj jest pogrążony „w największym kryzysie humanitarnym XXI wieku”. Jednymi z niewielu takich organizacji, które działają w tym państwie dodatkowo targanego od lat wojną, są Lekarze Bez Granic i Polska Misja Medyczna.

Mimo dostarczanej na miejsce pomocy humanitarnej, 16,2 mln Jemeńczyków nie ma zapewnionego dostępu do żywności. Głód zagląda w oczy nie tylko dorosłych, dzieci – co jest szczególnie tragiczne – także. – Według raportu UNICEF w Jemenie z braku pomocy medycznej lub z głodu co 10 minut umiera dziecko. Jemen przed wybuchem wojny był najbiedniejszym krajem regionu. Teraz sytuacja jest katastrofalna – podkreśla Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Misja ponownie połączyła siły z Lekarzami Bez Granic, którzy jako jedni z niewielu są na stałe obecni w Jemenie. Teraz walka idzie przede wszystkim, by ratować głodujące dzieci. Oczywiście ze wsparciem społecznym.

Piotr Semka wraca do zdrowia

Pomóc wyciąganiu dzieci z głodu i niedożywienia mogą wspomniane na początku Plumpy Nut. To gotowa, do natychmiastowej konsumpcji, pasta z orzeszków ziemnych z dodatkiem oleju roślinnego, mleka w proszku, witamin i składników mineralnych. Jest dystrybuowana w jednorazowych porcjach zamkniętych w małych saszetkach. Stosowana jest przez UNICEF na całym świecie, szczególnie w rejonach klęsk humanitarnych i wszędzie tam, gdzie głód zagraża życiu dzieci. Wystarczą trzy saszetki dziennie, aby w ciągu tygodnia dziecko przybrało na wadze kilogram. W trzy tygodnie przywraca siły i uśmiech nawet skrajnie niedożywionym dzieciom.

Przedłużający się w Jemenie brak żywności to tykająca bomba, której skutki będą tragiczne dla najsłabszych – alarmuje PMM. Kryzys doprowadził nie tylko do zapaści rolnictwa i systemu dystrybucji żywności. Nie dość tego wszystkiego, to od 2016 r. trwa epidemia cholery. 58 proc. ofiar tej choroby to dzieci. Lekarze Bez Granic uruchomili dotychczas 37 centrów leczenia cholery i punktów nawodnienia dla chorych na cholerę w Jemenie. Wzrost liczby głodujących lub zagrożonych głodem generuje sytuacja pandemiczna w świecie. Do krajów tych dociera mniej pomocy niż za czasów tzw. normalności. Dlatego ONZ prognozuje, że liczba osób zagrożonych głodem na świecie wzrośnie do 270 milionów. Chociaż większość krajów dotkniętych głodem znajduje się w Afryce, zgodnie prognozami ONZ głód prawdopodobnie gwałtownie pogłębi się w wielu innych regionach świata, w państwach dotąd nie będący w strefie głodu: Afganistanie, Libanie, Syrii i Haiti.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze