Podatkowe Last Minute

2012-04-13 22:38

O tym co powinniśmy wiedzieć o zanim się rozliczymy wszystkim, którzy czekali na ostatnią minutę opowiada Robert Z. Luc z Ella Business Center .   

Osoby, które nie rozliczyły się jeszcze z dochodów za rok 2011 mają już na to bardzo mało czasu. Należy to bowiem zrobić do 15 kwietnia, ale ponieważ w tym roku termin ten wypada w niedzielę – można wysłać rozliczenie w poniedziałek 16 kwietnia. Ci, którzy chcą rozliczyć się w innym terminie, również do tego dnia muszą wysłać – elektronicznie lub pocztą – specjalny formularz z prośbą o przedłużenie terminu.


„Super Express”: – Jakie dokumenty są niezbędne do rozliczenia podatku?

Robert Z. Luc: – Najważniejszym dokumentem jest forma W2. Jeśli pracujemy w wielu firmach to oczywiście od każdego pracodawcy. W przypadku braku W2, potrzebny jest ostatni paystub wraz z dokładną nazwą i adresem pracodawcy. Jeżeli pracujemy na własny rachunek (subcontractor) i nie jesteśmy zatrudniani na stałe to otrzymany formę 1099, która pokazuje nasz dochód brutto bez potracenia żadnych podatków. W końcu o ile nie posiadamy ani Formy W-2 ani Formy 1099 to możemy sami zadeklarować kwotę do opodatkowania.
I tutaj ważna informacja. Osoby, które nie posiadają pozwolenia na pracę i nie mają uregulowanego statusu imigracyjnego powinni się również rozliczać. Takie osoby mogą ubiegać się o przyznanie Tax ID Number i składać każdego roku zeznanie podatkowe.  W momencie kiedy taka osoba otrzyma legalny pobyt a tym samym numer Social Security, wszystkie pieniądze, które zostały potracone na Social Security zostaną takiej osobie przelane na właściwy numer. To się naprawdę opłaca.  

Co się kryje pod pojęciem podatek dochodowy?
– Podatki dochodowe (income taxes) są nakładane przez rząd federalny, władze stanowe i niekiedy lokalne. Są one potrącane nam z każdego tygodniowego czeku i odprowadzane do skarbu państwa (stanu, miasta) przez pracodawcę. Podatek dochodowy jest najpoważniejszym źródłem funduszy rządu federalnego. Z niego utrzymują się cała administracja rządowa i armia, z niego udziela się pomocy społecznej potrzebującym ludziom i dotacji władzom stanowym.

Kto musi płacić podatek dochodowy i co dokładnie się na niego składa?
– Korporacje, małe i duże firmy tak samo jak indywidualni obywatele muszą płacić podatek od dochodu. Podatek od zysków kapitałowych (capital gains tax) jest należny od zysków zrealizowanych po sprzedaży walorów kapitałowych, takich jak akcje, obligacje czy fundusze powiernicze. Podatek emerytalny (FICA) również jest potrącany z czeków w pracy. Od poborów brutto pracownik płaci 7.65 proc. podatku, a drugie tyle pracodawca. W ten sposób 15.3 proc. rocznych poborów jest gromadzone na rachunku urzędu Social Security, żebyśmy mogli po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymywać niewielką, ale zagwarantowaną emeryturę. Każdy musi uczestniczyć w tym społecznym programie emerytalnym niezależnie od swojej woli.

A co z podatkami od nieruchomości?
– Podatki od nieruchomości (real estate taxes) stanowią główny dochód na rzecz władz lokalnych, tj. powiatowych i miejskich. Z tych podatków opłaca się szkoły publiczne, straż pożarną, instytucje oczyszczające miasto.

Kto płaci podatki od nieruchomości?
– Podatki od nieruchomości płacą właściciele domów mieszkalnych, budynków komercyjnych, ziemi, mieszkań typu co-op lub condominium. Podatki od transakcji są nakładane przy transferze jakiegoś dobra z jednych rąk do innych. Różnią się one w zależności od stanu i powiatu.

Kto zajmuje się egzekucją podatków federalnych?
– Tym zajmuje się Internal Revenue Service (IRS), który jest odpowiednikiem polskiej Izby Skarbowej. Urząd ten posiada specjalne przywileje, nadane przez Kongres i może bez wyroku sądowego zagarnąć należne mu nie zapłacone podatki albo zablokować konto bankowe podatnika.

A czy osoby, które wrócą do Polski mogą liczyć na zwrot wypłaty zaliczki na podatek dochodowy?
– Tak. Wszystkie osoby pracujące w USA mają potrącane z wypłat zaliczki na podatek dochodowy. W zależności od stanu, w którym wykonujesz pracę, zaliczki te wynoszą od 10-20 proc. dochodu. Na szczęście po powrocie do Polski można ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. W tym celu należy złożyć w amerykańskim urzędzie podatkowym (IRS) deklarację podatkową uwzględniającą wszystkich pracodawców, z której wynika, w jakiej wysokości zwrot się należy.

Ważna informacja - osoby, które nie posiadają pozwolenia na pracę i nie mają uregulowanego statusu imigracyjnego powinni się również rozliczać. Takie osoby mogą ubiegać się o przyznanie Tax ID Number i składać każdego roku zeznanie podatkowe.  W momencie kiedy taka osoba otrzyma legalny pobyt a tym samym numer Social Security, wszystkie pieniądze, które zostały potracone na Social Security zostaną takiej osobie przelane na właściwy numer. To się naprawdę opłaca.  



Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki