Łodzianin ma szansę polecieć w kosmos! Sławosz Uznański wybrany do korpusu rezerwowych astronautów ESA

i

Autor: esa.int Łodzianin ma szansę polecieć w kosmos! Sławosz Uznański wybrany do korpusu rezerwowych astronautów ESA

Wielki sukces Polaka

Polak poleci na Księżyc?! Sławosz Uznański wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną

2022-11-24 17:20

To będzie pierwszy Polak na Księżycu?! Sławosz Uznański (38 l.) został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do grupy przyszłych astronautów. To wielki sukces, bo choć Uznański jest na liście astronautów rezerwowych, to pokonał 22 tysiące kandydatów na to miejsce. Jak dotąd na Księżycu było 12 ludzi.

Sławosz Uznański będzie pierwszym Polakiem na Księżycu? Został wybrany do elitarnego grona astronautów

Urodził się 12 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Kosmonautyki, a swoją karierę związał właśnie z badaniami kosmosu. Dziś Sławosz Uznański (38 l.) ma realne szanse na to, by naprawdę polecieć w przestrzeń pozaziemską! Polak, który skończył Politechnikę Łódzką, doktoryzował się we Francji, a potem pracował przy Wielkim Zderzaczu Hadronów, został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do grupy kilkunastu astronautów, których nazwiska ujawniono właśnie w Paryżu. Sześciu z nich ma z założenia stanowić załogę wysłaną na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a w przyszłości może i na Srebrny Glob we wspólnej misji NASA i ESA, zaś jedenastu to rezerwiści. Właśnie w tej drugiej grupie znalazł się Polak. To wielki sukces, bo choć Uznański jest na liście astronautów rezerwowych, to pokonał 22 tysiące kandydatów na to miejsce.

Człowiek na Księżycu. Ilu ludzi poleciało na Księżyc? Kto był pierwszym człowiekiem na Księżycu?

Musiał przechodzić rozmaite testy z wiedzy o kosmosie i technologii, dokonywać skomplikowanych obliczeń, ale i wykazać się odpornością na stres i trudne wyzwania oraz świetnymi wynikami badań lekarskich. Jak dotąd na Księżycu było 12 ludzi. Jako pierwszy dokonał tego w 21 lipca 1969 roku Amerykanin Neil Armstrong. Powiedział wtedy swoje słynne zdanie: „To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Jeśli Sławosz Uznański stanie na Księżycu, będzie to bez wątpienia wielki skok dla Polski!

Sonda
Czy chciałbyś polecieć w kosmos?

Quiz. Tajemniczy świat kosmosu. Większość pada na szóstym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od Słońca jest Mars?
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE