Polska turystyka walczy o znieienie wiz

2018-03-07 1:00

Zabiegi o zniesienie wiz dla Polaków trwają od lat. I kolejny raz się nasilają. Linie Lotnicze LOT zainaugurowały akcję mającą doprowadzić do włączenia Polski do listy krajów objętych programem ruchu bezwizowego i wciągają do koalicji kolejnych członków. Właśnie dołączyła do niej Polska Izba Turystyki.

Z początkiem roku LOT rozpoczął na lotniskach specjalną akcję informacyjną. W ulotkach zachęcają Polaków do ubiegania się o wizy, ale z głową. Wyjaśniają przy tym, jak poprawnie wypełnić wniosek. Jak tłumaczy polski przewoźnik, chodzi o to, by jak najmniej było odrzucanych. Odpowiedni odsetek odmów, nie większy niż 3 proc. rocznie, jest warunkiem włączenia do Visa Waiver Program, czyli ruchu bezwizowego. W 2017 roku wyniósł on 5,9 proc. Akcję LOT wspierają Fundacja Polska Innowacyjna, Fundacja Teraz Polska, Fundacja im. Cichociemnych, Fundacja Instytut Myśli Schumana i Mastercard, Kraków Airport i Port Lotniczy Rzeszów. Teraz do koalicji dołączyła Polska Izba Turystyki i Biuro Podróży Rainbow. - Korzyści gospodarcze płynące ze zniesienia procedur wizowych dla Polaków są bezsprzeczne - informuje w komunikacie prezes PIT Paweł Niewiadomski. - Oprócz zwiększenia przychodów gospodarki taki ruch zaowocowałby również znacznym wzrostem obrotów polskich biur turystycznych specjalizujących się w organizowaniu wyjazdów do Stanów Zjednoczonych - dodaje.

Obecnie bez wiz do USA mogą wjeżdżać obywatele 38 państw, w tym 23 należących do Unii Europejskiej. Są wśród nich Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Polska, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nie spełniają warunków programu Visa Waiver Program.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE