Marcin Ganieczko

i

Autor: Tomasz Urbanek/DDTVN/East News

TRWA AKCJA RATUNKOWA

Polski podróżnik jest uwięziony w potężnym sztormie na lodowcu. „To wyścig z czasem, by ratować życie”

2023-03-10 22:19

Na Svalbardzie trwa akcja ratunkowa mająca na celu dotarcie do polskiego podróżnika, Marcina Gienieczki. Takie informacje przekazała w piątek, 10 marca, Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka Gubernatora norweskiego archipelagu polarnego Svalbard. Gienieczko zamierzał zdobyć na nartach najwyższy szczyt archipelagu - Górę Newtona.

Norwegia. Trwa akcja ratunkowa! Polski podróżnik wezwał pomoc

Mężczyzna przebywa w regionie Sassendalen w namiocie, skąd w piątek o 8.45 wezwał pomoc, gdy zaczął marznąć i przemakać. Panują bardzo złe warunki atmosferyczne, pada śnieg oraz wieje wiatr – przekazała Eva Therese Jennsen, rzeczniczka Gubernatora norweskiego archipelagu.

Według rzeczniczki próbowano poderwać helikopter, ale pogoda uniemożliwiła lot. Wysłano również grupę ratowników na skuterach, musieli oni jednak z powodu zamieci śnieżnej zawrócić.

W piątek po południu wysłaliśmy ponownie patrol ratowników na skuterach, warunki wciąż są trudne – podkreśliła.

Na archipelagu prędkość wiatru dochodzi do 144 km/h, opady śniegu i temperatura dochodząca nawet do minus 40 stopni Celsjusza uniemożliwiają podróżnikowi wyjście z namiotu.

Pan Marcin użył radioboji, jest świadomy swojego położenia i oczekuje na pomoc. Burza śnieżna uniemożliwia dalsze działania na Svalbardzie – napisano w komunikacie.

Obecnie temperatura na Svalbardzie wynosi minus 16 stopni.

Sonda
Czy byłeś kiedyś świadkiem sztormu na morzu?