Makabra w Kanadzie

Potężna Fiona zabiła osiem osób i zdmuchnęła domy z powierzchni ziemi. Niszczycielski huragan w Kanadzie

2022-09-26 8:32

Potężny huragan Fiona, który zniszczył niedawno Karaiby, w minioną sobotę, 24 września dotarł do Kanady. Bilans jest tragiczny: osiem osób nie żyje! Niszczycielska siła huraganu zdewastowała Kanadę. Fiona dosłownie zdmuchnęła domy z powierzchni ziemi, wyrywała drzewa z korzeniami, zniszczyła drogi, ulice i pozbawiła Kanadyjczyków prądu. W mediach społecznościowych jest sporo nagrań pokazujących skalę zniszczeń. - To się nie dzieje! Boże, straciłam wszystko - mówi na jednym z nagrań mieszkanka Kanady.

Huragan Fiona nawiedził Kanadę. Na Karaibach zabił osiem osób

Tak potężnego i tragicznego w skutkach huraganu Kanadyjczycy nie pamiętają. Fiona, która nawiedziła w sobotę, 24 września wschodnią Kanadę, w tym min. Nową Szkocję i Wyspę Księcia Edwarda, nie miała litości. Hurgan miał porywy do 179 km/h! (pomiar w Arisaig na wybrzeżu Nowej Szkocji). Żywioł niszczył wszystko, co stanęło mu na drodze: domy, garaże, drogi, samochody, drzewa... Domy runęły jak domki z kart, a skala zniszczeń jest ogromna. Wcześniej, przed weekendem, Fiona siała spustoszenie na Karaibach. Zabiła tam aż osiem osób!

Kanada po huraganie Fiona. Ogromna skala zniszczeń i potężne straty finansowe

Tylko w weekend w Kanadzie bez prądu było ponad 75 tysięcy mieszkańców Wyspy Księcia Edwarda i ponad 236 tys. gospodarstw domowych w Nowej Szkocji, a w sumie Fiona odcięła od świata pół miliona Kanadyjczyków. Na Burnt Islands, na południowym zachodzie Nowej Fundlandii, został ogłoszony stan wyjątkowy, a wichury wraz z ulewami całkowicie niszczą domy. Straty odnotowano także:

  • w Nowej Szkocji,
  • Nowym Brunszwiku,
  • części Quebeku,
  • Nowej Fundlandii
  • i na Wyspie Księcia Edwarda.

Według kanadyjskiego ministra ds. sytuacji kryzysowych Billa Blaira, całkowita likwidacja skutków żywiołu może potrwać wiele tygodni. Skala zniszczeń wciąż nie jest dokładnie znana, więc nie można oszacować strat, ale już teraz wiadomo, że będzie to jedna z najdroższych klęsk żywiołowych w historii Kanady. Już teraz starty liczone są w milionach dolarów.

Cyklon Fiona: obfite opady deszczu, potężny wiatr i podtopienia

Fiona to cyklon, który przynosi ogromne opady deszczu i huraganowy wiatr. Władze Kanady uważają, że jest to jeden z najsilniejszych cyklonów, jaki kiedykolwiek uderzył w ten kraj. Cyklon łączy obfite opady deszczu z potężnym wiatrem, zmianą temperatury i ciśnienia, co powoduje podtopienia, zerwanie linii energetycznych. Cyklony występują zazwyczaj w umiarkowanych i niskich szerokościach geograficznych, ich przechodzeniu towarzyszą zmiany pogody. Cyklony o katastrofalnych nieraz skutkach, występujące w niskich szerokościach geograficznych, określa się jako cyklony tropikalne.

ZOBACZ TEŻ: Huragan zniszczył Nowy Jork! Kataklizm w USA. "Niagara z nieba"

Fiona sieje spustoszenie. W Kanadzie stan wyjątkowy i porywy wiatru nawet do 150 km/h

W Kanadzie najgorsza sytuacja jest w rejonie Burnt Islands, na południowym zachodzie Nowej Fundlandii, gdzie ogłoszono  stan wyjątkowy, a mieszkańców prosi się o pozostanie w domach, jeżeli tylko są tam bezpieczni. Jednocześnie władze ostrzegają mieszkańców, aby byli gotowi na najgorsze, bo żywioł nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Fiona nadal może osiągać porywy od 100 do nawet 145 km/h. Minister obrony Kanady Anita Anand poinformowała jeszcze w sobotę, że wojsko dokonuje pierwszych ocen sytuacji w Nowej Szkocji. 

Jak tylko zostanie to zakończone, oddziały wojska zostaną wysłane do pomocy w usuwaniu drzew i gruzu, przywracaniu transportu i innych potrzebnych działań, tak długo jak będzie to potrzebne - podkreśliła Anand.

Kanadyjski dziennikarz Rene Roy, redaktor naczelny lokalnej gazety w Nowej Fundlandii, w rozmowie z CNN, stwierdził, że cyklon Fiona jest "najgorszym huraganem, jaki kiedykolwiek widział".

Widziałem wiatr, który wyrwał drzewa z ziemi, domy zmiecione przez wodę. Naliczyłem co najmniej osiem domów, które zostały całkowicie zniszczone i może być ich więcej. (...) Widziałem łódź na środku placu zabaw. Kabiny i zestawy huśtawek pływające obok. To jest surrealistyczne, co się tutaj dzieje.

Sonda
Czy obawiasz się silnego wiatru?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany