Powódź w Dubaju wywołana sztucznie przez człowieka?! Wiadomo, kto mógł to zrobić

i

Autor: PAP/EPA

To nie teoria spiskowa!

Powódź w Dubaju wywołana sztucznie przez człowieka?! Wiadomo, kto mógł to zrobić

2024-04-18 9:00

Katastrofalna powódź w Dubaju zaszokowała świat. W ciągu dwunastu godzin na miasto spadło tyle deszczu, ile normalnie w ciągu półtora roku - takie są najnowsze pomiary. Ulice zostały zalane, tysiące aut utonęło. Zginęła jedna osoba. Jak to wszystko jest możliwe? Po sieci krążą teorie o tym, że stosowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich tak zwane zasiewanie chmur może odpowiadać za kataklizm. Władze temu zaprzeczają. Jaka jest prawda?

Sztuczne tworzenie opadów powodem katastrofalnej powodzi w Dubaju? Tajemnicze doniesienia światowych mediów

Czegoś takiego nikt się w Dubaju nie spodziewał. Ogromna powódź błyskawiczna 16 kwietnia spowodowała ogromne straty i śmierć jednej osoby. W ciągu dwunastu godzin na miasto spadło tyle deszczu, ile normalnie w ciągu półtora roku - takie są najnowsze pomiary. Ulice zostały zalane, tysiące aut utonęło. Dubaj słynie z gorącej, suchej aury, woda pitna pochodzi głównie z odsalanej wody morskiej. Władze muszą wręcz stosować tak zwane zasiewanie chmur przy pomocy samolotów, by wywoływać niezbędną ilość opadów. Czy ta powszechnie znana, od lat stosowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich technika sterowania pogodą wymknęła się spod kontroli z powodu czyjegoś błędu? Taka teoria krąży po mediach społecznościowych, ale nie tylko. Associated Press powołując się na dane ze śledzenia lotów podaje, że w ostatnią niedzielę samolot powiązany z pogodowymi działaniami Zjednoczonych Emiratów Arabskich przeleciał nad całym krajem. Ahmed Habib, meteorolog z Narodowego Centrum Meteorologii (NCM) powiedział zaś Bloombergowi, że parę dni przed powodzią lotów odbywanych w celu zasiewu chmur było kilka.

Władze Dubaju twierdzą, że za powódź odpowiada obszar niskiego ciśnienia niosący wilgotne powietrze znad Oceanu Indyjskiego

Z kolei władze zaprzeczają, by loty odbywały się tuż przed kataklizmem, podając, iż za ulewę odpowiadają naturalne zjawiska, a konkretnie obszar niskiego ciśnienia niosący wilgotne powietrze znad Oceanu Indyjskiego. Gdyby teoria o nieudanym zasiewaniu chmur potwierdziła się, władze Dubaju musiałyby z pewnością wypłacić niebotyczne odszkodowania właścicielom zniszczonych rezydencji, firm i luksusowych samochodów, których w wieku wypadkach nie uda się już niestety uratować.

Sonda
Czy ucierpiałeś kiedyś w wyniku powodzi?

Quiz. Połącz potrawę z krajem. Niewiele osób zdobędzie 6 punktów!

Pytanie 1 z 10
Poutine to przekąska z frytek, sera i sosu pieczeniowego, którą zajadają się mieszkańcy:
Tak wygląda dramatyczna powódź na Mazowszu z lotu ptaka. Domy i gospodarstwa zalane

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki