pożar katedry Notre-Dame w Paryżu (15.04.2019)

i

Autor: AP/Associated Press/East News

Pożar w katedrze Notre Dame ugaszony. Ocalała kopia Matki Bożej z Jasnej Góry [RELACJA]

2019-04-16 12:05

Niewyobrażalna tragedia we Francji. W poniedziałek wieczorem w ogniu stanął jeden z symboli Paryża - katedra Notre Dame. Akcja gaśnicza była bardzo trudna, strażacy przez wiele godzin walczyli z pożarem. Pierwsze informacje były bardzo niepokojące W wyniku pożaru runęła iglica i całkowicie spłonął dach. Ostatecznie pożar w katedrze Notre Dame ugaszono we wtorek około godziny 4 nad ranem. Udało się uratować główną strukturę świątyni, a także wynieść część cennych dzieł, które znajdowały się w środku.

Najważniejsze informacje:

  • Straż pożarna dostała sygnał o pożarze około godziny 18.50
  • Pożar gasiło około 400 ratowników. Pierwsi z nich na miejscu pojawili się już po 6 minutach
  • Ogień wybuchł gwałtownie, objął iglicę iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach.
  • W katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną. Drewniano-ołowiana strzelista "wieżyczka" wzniesiona w XIX w. przez Eugene'a Violette-le-Duca sięgała 93 m. Jej remont, potrzebny od lat, miał zostać ukończony w 2022 r.
  • Spłonął dach nad transeptem i długą nawą główną.
  • Ocalała fasada zachodnia (główna), zdołano też wynieść najcenniejsze relikwie i między innymi Koronę Cierniową
  • Pożar ugaszono około 4 nad ranem we wtorek
  • Prezydent Francji Emanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry. Zamierza ogłosić też międzynarodową zbiórkę na odbudowę świątyni. François-Henri Pinault - najbogatszy człowiek we Francji powiedział, że przeznaczy 100 mln euro na odbudowę Notre Dame.

ZOBACZ: NAJWAŻNIEJSZE RELIKWIE OCALONE!

JASNOWIDZ JACKOWSKI O POŻARZE KATEDRY NOTRE DAME. ZŁOWIESZCZE SŁOWA

NAJNOWSZE INFORMACJE:

12:30 Polska ambasada w Paryżu informuje, że obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II z polskiej kaplicy w Katedrze Notre Dame zostały ocalone.

11:59 Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami:

Z naszym tragicznym doświadczeniem, a równocześnie z tym wielkim dziełem, jakiego Polacy dokonali w moim Gdańsku, Wrocławiu, oczywiście Warszawie, mamy prawo i obowiązek powiedzieć, że dacie radę, że to nie jest koniec świata. (...) Dla mnie też jest rzeczą bardzo ważną, żebyśmy wszyscy - szczególnie jak patrzę na niektóre komentarze, także u nas w kraju - dokładnie w takim momencie, jak ten dramat paryski, pokazywali raczej jak najlepsze uczucia wobec siebie, raczej solidarności i wsparcia niż takiego politycznego jazgotu. Na tym też mi zależało, żeby głos z Polski był głosem czytelnej, pełnej solidarności z Francuzami.

10.21 Z pożaru ocalała polska kaplica poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej, w której znajdowała się kopia ikony Matki Bożej z Jasnej Góry. W środku uratowano także relikwie św. Jana Pawła II - poinformowała Polska Misja Katolicka we Francji.

10.08 10 milionów euro z puli pomocy w nagłych wypadkach uruchomi region paryski. Taka kwota ma wesprzeć w pierwszych pracach przy rekonstrukcji katedry Notre Dame. Władze są przekonane, że odbudowa będzie bardzo kosztowna. Przewodnicząca rady regionu Valerie Pecresse podkreśliła, że do pomocy zmobilizuje najlepszych architektów oraz najlepszych rzemieślników we Francji i na świecie. Dodała, że fundusze w wysokości 10 mln euro zostaną wydane w najbliższych dniach i że poinformowała już o tym arcybiskupa Paryża Michela Aupetit.

9.56 W akcję ratowania Notre Dame zaangażował się też kapelan, który jest duszpasterzem w paryskiej straży pożarnej. W ochronnym stroju wszedł do środka katedry, by by wynieść Najświętszy Sakrament oraz relikwie korony cierniowej i fragmentu krzyża Jezusa Chrystusa. Zdjęcie księdza Fournier zamieścił jeden z dziennikarzy.

9.44 Władze Francji i policja ostrzegają przed oszustami, którzy zakładają fałszywe zbiórki na odbudowę katedry. Służby apelują by wpłacać pieniądze tylko na konta zaufanych organizacji i stowarzyszeń.

9.27 Na miejscu tragedii, jest ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Jak relacjonuje, trwa dogaszanie pożaru w bocznych pomieszczeniach. - Stacja metra Notre Dame jest nieczynna, co jest sporą komplikacją, bo to jedna z głównych stacji przesiadkowych. Dach się zawalił, ale konstrukcja ocalała w tym dwie słynne wieże, znane z "Dzwonnika z Notre Dame". Ogień nie wydostał się na zewnątrz, ale widać nadpalone witraże. Prawdopodobnie spłonęła kaplica. Pomnik Jana Pawła II nad Sekwaną pozostał jednak nietknięty - przekazał na facebooku Zalewski.

9.11 Nadal nie znamy przyczyny pożaru w katedrze. Wiceminister spraw wewnętrznych Francji powiedział we wtorek rano, że władze skupią się nad śledztwem w tej sprawie.

- Niebezpieczeństwo zostało zażegnane, ale pozostaje kwestia tego, jak konstrukcja wytrzyma pożar. Rano odbędzie się spotkanie z ekspertami i architektami, która ustali, czy struktura jest stabilna i czy strażacy mogą wejść do środka - mówił podczas konferencji Laurent Nunez. I dodał, że tak rozległy pożar ma wpływ na struktury budynku. - Musimy sprawdzić, czy są one wciąż stabilne, żeby umożliwić naszym ludziom ponowne wejście do środka - podkreślał.

8.59 Tak wyglądał moment zawalenia się 93-metrowej iglicy

8.46 Wicepremier Beata Szydło wyraziła przekonanie, że w odbudowę Notre Dame będą się włączać też ludzie. - Będą różnego rodzaju możliwości wsparcia odbudowy paryskiej katedry Notre Dame. Chodzi też o pewien symbol: katedra jest symbolem chrześcijańskiej Europy - powiedziała w TVN24, Szydło. I dodała, że polski rząd będzie czekał na sygnał ze strony prezydenta Francji. - Wczoraj (w poniedziałek -red.)  prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra będzie odbudowana, na pewno będziemy się chcieli włączać - zapewniła wicepremier.

8.33 W katedrze znajdowały się także elementy związane z Polską. Najstarszym z nich był relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który obecny był przy koronacjach królów Polski. W 2006 roku przemianowano nazwę placu przed katedrą na "Dzieciniec Notre Dame - Plac Jana Pawła II". Z kolei 1 grudnia 2018 roku powstała kaplica pod wezwaniem Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej i św. Germana - z kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry oraz relikwiami św. Jana Pawła II.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ O POLSKIM WĄTKU W NOTRE DAME <<<

8.17 Światowe media informują, że cały świat łączy się w bólu z Francją. Pojawiają się też informacje o rozpoczęciu kolejnych zbiórek na odbudowę. Uważany za najbogatszego człowieka we Francji François-Henri Pinault, zapowiedział, że jego rodzina przeznaczy na ten cel 100 milionów euro. W poniedziałkowym wystąpieniu prezydent Francji podał, że zwróci się do społeczności międzynarodowej o zbiórkę środków na rekonstrukcję zdewastowanej na skutek żywiołu katedry. Pomoc zadeklarowali już katolicy ze Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje też Polaków, którzy są chętni wpłacić datki - poinformował prezydent Polski, Andrzej Duda.

8.01 Po pożarze francuska prokuratura wszczęła śledztwo. Na razie prowadzone jest ono w kierunku nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry. Służby poinformowały, że przesłuchano już robotników zaangażowanych w prace remontowe na dachu. W komunikacie prokuratury francuskiej czytamy, że prawdopodobne zaprószenie ognia nastąpiło na rusztowaniach ustawionych na dachu katedry. Śledczy na razie koncentrują się na wątku zaprószenia ognia w trakcie prac na dachu świątyni - podają francuskie media. 

7.45 Według strażaków, nic nie pozostało z dębowego obelkowania dachu świątyni, które nazywane było lasem Notre Dame. Do jego budowy użyto 1300 dębów. Konstrukcja powstała w XIII wieku i przez osiem wieków - aż do poniedziałku - w żaden sposób nie ucierpiała.

7.30 Katedra Notre Dame liczy ponad 850 lat. Jej nazwa oznacza "Nasza Pani" i jest nawiązaniem do Matki Boskiej. Budowla zyskała popularność m.in. dzięki powieści "Dzwonnik z Notre Dame" francuskiego pisarza Victora Hugo. Wiekowy zabytek wymagał odrestaurowania, dlatego w 2018 roku władze francuskiego Kościoła wezwały do pilnej zbiórki pieniędzy na ratowanie katedry. Na renowacje iglicy przeznaczono 6 mln euro. Jej remont miał zakończyć się w 2022 roku. Średniowieczna świątynia uległa zniszczeniu i splądrowaniu podczas rewolucji francuskiej. Jej prace rekonstrukcyjne przeprowadzone w XIX wieku trwały 25 lat.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki