Putin chce przejąć władzę w Serbii? Prorosyjskie ataki w Belgradzie

i

Autor: AP

Wojna na Ukrainie

Putin chce przejąć władzę w Serbii? Prorosyjskie ataki w Belgradzie

2023-02-16 7:39

Rosja sieje zamęt także w Serbii! W Belgradzie na ulice wyszli powiązani z Grupą Wagnera demonstranci, nawet nie ukrywając swoich powiązań i wymachując rosyjskimi flagami oraz symbolami "Z". Chcieli wtargnąć do budynków rządowych, domagając się "serbsko-rosyjskiej jedności".

Putin bierze na celownik Serbię? Prorosyjscy demonstranci chcieli przejąć budynki rządowe

Podsycanie separatyzmów, rzekoma pomoc, a potem agresja. Ten stary sposób Rosji na życie jest znów sprawdzany - tym razem w Serbii. W Belgradzie odbyły się burzliwe demonstracje, podczas których prorosyjscy manifestanci usiłowali wedrzeć się do budynków rządowych w Belgradzie. Nawet nie ukrywali powiązań z Putinem i Grupą Wagnera, symboli "Z" oznaczających poparcie dla wojny na Ukrainę. Pod parlamentem pojawiły się rozwijane przez demonstrantów domagających się "serbsko-rosyjskiej jedności" flagi Rosji. Interweniowała policja, powstrzymując prorosyjski, około tysięczny tłum. "Przysięgam wam, że jesteśmy gotowi do zrobienia o wiele więcej niż tylko zorganizowania protestów" - powiedział lider organizujących manifestacje Narodowych Patroli Damjan Kneżević. Wcześniej zatrzymano dwie uzbrojone osoby, które chciały wziąć udział w manifestacji. Dodał, że będzie promował "rosyjskie rozwiązanie problemu Kosowa".

Grupa Wagnera atakuje Serbię. Chcą "rosyjsko-serbskiej jedności"

Wcześniej Kneżević otwarcie chwalił się kontaktami z Grupą Wagnera i twierdził, że "wielu spośród jego przyjaciół będzie dumnych z kontaktów z grupą, która cieszy się w Serbii wyjątkową popularnością". Tymczasem na fałszywych Twitterowych kontach związanych z Rosją trwa propaganda. "Serbia to Rosja, tylko Kosowo to Serbia" - można tam między innymi wyczytać. "71 proc. Serbów nie popiera sankcji na Rosję" - głosi inny troll, załączając grafikę pokazującą uściśnięte dłonie pomalowane w barwy serbie i rosyjskie.

Sonda
Czy znasz kogoś, kto popiera działania Putina?

QUIZ. Jakiego słowa to synonim? Nowy test dla mistrzów. Jest jeszcze trudniej

Pytanie 1 z 10
Oberżyna to...
Dr Ernest Wyciszkiewicz: "20 proc. Rosjan czuje się odpowiedzialna za zbrodnie i wie, że ta wojna jest kompletnie wbrew Rosji" [Raport Złotorowicza]

Bogusław Wołoszański: PUTIN popełnia błędy, które popełnił HITLER!

Posłuchaj pasjonującej rozmowy ze znawcą historii II wojny światowej!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają