Władimir Putin

i

Autor: SHUTTERSTOCK Władimir Putin

Wojna na Ukrainie

Putin chce ruszyć na stolicę? Niepokojące słowa z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych

2022-12-17 16:20

Władimir Putin nie zamierza rezygnować z zajęcia całej Ukrainy, chociaż od dziesięciu miesięcy mu się to nie udaje. Tak uważa rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Tymczasem naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny w wywiadzie dla "The Economist" ostrzegł, że Rosjanie szykują nowe uderzenie i chcą znów spróbować zajęcia stolicy Ukrainy.

Władimir Putin szykuje nowe uderzenie na Kijów? Niepokojące przewidywania Amerykanów i ukraińskiego generała

Wojna na Ukrainie trwa już niemal dziesięć miesięcy i nic niestety nie wskazuje na to, by miała się szybko zakończyć. Walki trwają obecnie na wschodzie i południu kraju, a z obwodu kijowskiego wojska Władimira Putina zostały wygonione jeszcze wczesną wiosną. Jednak to nie oznacza, że rosyjski dyktator porzucił marzenia o zajęciu całej Ukrainy - uważa rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. "Nie widzieliśmy nic, co by nam mówiło, że Putin zrezygnował ze swoich maksymalnych celów, jeśli chodzi o Ukrainę. Jesteśmy wszyscy skupieni na regionach geograficznych takich jak Donbas czy Chersoń i południe, ale nic nie wskazuje, żeby zrezygnował on z maksymalnych celów. Nic nie pokazuje też, że jest skłonny albo poważnie podchodzi do znalezienia drogi do zakończenia tej wojny przez dyplomację" - stwierdził amerykański urzędnik. Ale jak dodał, póki co nic nie wskazuje na to, by Putin miał niebawem ruszać na Kijów. Inaczej uważa jednak pewien ukraiński generał.

Rosjanie atakują Kijów z powietrza. Połowa obwodu kijowskiego bez prądu, połowa Kijowa nie ma ogrzewania

Naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny w wywiadzie dla "The Economist" ostrzegł, że Rosjanie szykują nowe uderzenie i chcą znów spróbować zajęcia stolicy Ukrainy. Póki co nękają Kijów kolejnymi atakami powietrznymi, sprawiając, że zwykli cywile nie mają prądu i ogrzewania. Po piątkowych zmasowanych atakach na ukraińską infrastrukturę energetyczną połowa obwodu kijowskiego pozostaje bez prądu. Dziś, w sobotę 17 grudnia rano udało się przywrócić dostawy wody dla wszystkich mieszkańców Kijowa, jednak ogrzewania ma nadal tylko połowa ludzi – powiadomił mer Kijowa Witalij Kliczko. W Kijowie w ciągu dnia jest teraz około dwóch stopni na plusie, w nocy jednak temperatury będą spadać nawet do -9 stopni Celsjusza.

Sonda
Boisz się głodu spowodowanego wojną na Ukrainie?
Express Biedrzyckiej - gen. Stanisław KOZIEJ - Z Putinem u władzy ta wojna się nie skończy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany