Putin

i

Autor: AP Putin

Wojna na Ukrainie

Putin ostrzega Zachód. Mówi o broni nuklearnej. Jest odpowiedź Londynu

2023-03-22 11:20

Władimir Putin zaczął rozgłaszać, że Zachód przygotowuje się do przekazania Ukrainie broni nuklearnej i grozi, iż "Rosja będzie musiała zareagować", bo oznacza to eskalację. Pociski, o których mówi Rosja, wcale nie są bronią jądrową - odpowiada brytyjskie ministerstwo obrony. O co chodzi?

Władimir Putin rozgłasza, że Zachód chce zastosować broń nuklearną w wojnie na Ukrainie. Jest odpowiedź Zachodu

"Wraz z dostarczeniem Ukrainie szwadronu czołgów Challenger 2, przekażemy również amunicję, w szczególności pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran" - tak powiedziała deputowana do Izby Lordów Annabel Goldie, a wypowiedź tę cytuje Ukrainska Prawda. Na doniesienia te szybko zareagowała Rosja. Władimir Putin powiedział, że przekazanie takich pocisków stronie ukraińskiej przez Wielką Brytanię oznaczałoby eskalację wojny na Ukrainie, ponieważ w takim przypadku można będzie powiedzieć, że "Zachód zaczął używać broni nuklearnej". Brytyjskie ministerstwo obrony już odpowiedziało na zarzuty rosyjskiego dyktatora.

Brytyjczycy: "Pociski ze zubożonym uranem nie są bronią jądrową"

"Pociski ze zubożonym uranem nie są bronią jądrową. To standardowy komponent, który nie ma nic wspólnego z bronią nuklearną ani jej możliwościami. Rosja o tym wie, ale celowo próbuje dezinformować" - głosi komunikat brytyjskiego resortu obrony na temat wypowiedzi Władimira Putina. Jak dodaje ministerstwo, technologia z zastosowaniem zubożonego uranu wykorzystywana jest w przemyśle zbrojeniowym, bo pozwala na łatwiejsze niszczenie czołgów, jednak to zdecydowanie nie jest broń nuklearna. Używa się tej technologii także przy produkcji czołgów, w tym niektórych wersji M1 Abrams - dodaje resort.

Sonda
Czy Ukraina powinna poprzeć chiński plan pokojowy?

QUIZ. Najważniejsze bitwy w dziejach świata. Pytamy tylko o to, kto z kim walczył! Łatwe?

Pytanie 1 z 13
Na start coś banalnego. W 1683 roku w bitwie pod Wiedniem polska armia dowodzona przez Jana III Sobieskiego walczyła z...
Gen. Bogusław Pacek: Rosja znalazła się w ślepej uliczce, na końcu której jest betonowa ściana
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają