Victor Manuel Fernandez

i

Autor: WIKIPEDIA

Dostał nowe stanowisko

Rewolucja w Watykanie! "Człowiek papieża" zapowiada błogosławienie par jednopłciowych?

2023-07-06 12:12

Argentyński arcybiskup Victor Manuel Fernandez, dotychczas metropolita miasta La Plata, został kilka dni temu nowym prefektem Dykasterii Nauki Wiary. Z papieżem Franciszkiem znają się od dziesięcioleci, teraz ich współpraca jeszcze się zacieśni. Tymczasem w pierwszym wywiadzie po mianowaniu Argentyńczyk wyraził zaskakujący pogląd dotyczący związków jednopłciowych. Franciszek nie będzie zadowolony?

O tym, że 60-letni Victor Manuel Fernandez, dotychczas metropolita miasta La Plata, będzie nowym prefektem Dykasterii Nauki Wiary, Watykan poinformował w sobotę (1 lipca). Fernandez zastąpi na tym stanowisku hiszpańskiego kardynała Luisa Francisco Ladarię (79 l.), który przejdzie w stan spoczynku. Argentyńczyk swoją kadencję rozpocznie we wrześniu, jednak z ujawnieniem swojego planu na nią nie czekał. Właśnie udzielił wywiadu dla InfoVaticana i z miejsca zaczęto o nim mówić na całym świecie. Dlaczego?

Kościół kontra związki par jednopłciowych. Idzie rewolucja?

Fernandez odniósł się między innymi do dokumentu, opublikowanego za zgodą papieża przez Dykasterię Nauki Wiary w 2021 roku, stwierdzającego, że "Kościół nie ma i nie może mieć władzy błogosławienia związków osób tej samej płci". Jak przypomina "CatholicVote", wówczas w sprzeciwie wobec tego stanowiska biskupi w Niemczech przegłosowali "oficjalne zezwolenie na ceremonie błogosławieństwa w swoich diecezjach dla par, które się kochają, ale dla których małżeństwo sakramentalne nie jest dostępne lub które nie widzą siebie na etapie zawarcia małżeństwa sakramentalnego". Miało to obejmować również pary tej samej płci. 

Nowy szef Dykasterii Nauki Wiary będzie błogosławił pary jednopłciowe?

"Tak jak jestem zdecydowanie przeciwny aborcji, rozumiem również, że małżeństwo w ścisłym tego słowa znaczeniu to tylko jedno: ten trwały związek dwóch istot tak różnych jak mężczyzna i kobieta, które w tej różnicy są zdolne do generowania nowego życia. Nie ma nic, co można by z tym porównać, a używanie tej nazwy do wyrażenia czegoś innego nie jest dobre ani poprawne. Jednocześnie uważam, że należy unikać gestów czy działań, które mogą wyrażać coś innego. Dlatego uważam, że największą ostrożnością, jaką należy zachować, jest unikanie obrzędów lub błogosławieństw, które mogłyby podsycić to zamieszanie. Jednak jeśli błogosławieństwo jest udzielane w taki sposób, że nie powoduje tego zamieszania, będzie musiało zostać przeanalizowane" - powiedział.

Sonda
Czy byłeś/łaś w Watykanie?
Ks. Isakowicz-Zaleski ostro o postawie papieża Franciszka Szkodzi Kościołowi

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki