Rodziny ofiar zmarłych na Covid-19 pozywają państwo!

2021-09-17 16:52
Koronawirus
Autor: SHUTTERSTOCK Koronawirus

W Wiedniu rozpoczął się w piątek pierwszy proces w związku z epidemią koronawirusa wśród turystów w narciarskim ośrodku Ischgl. W 2020 roku tysiące osób zaraziło się tam, a 32 zmarły. Krewni ofiar pozywają teraz Republikę Austrii twierdząc, że władze zbyt późno ostrzegły o Covid-19.

Do sądu za późne ostrzeżenie przed pandemią

Pierwszy proces dotyczy 72-letniego Austriaka, który miał zarazić się koronawirusem w Ischgl w marcu 2020 roku. Wdowa po nim i jego syn domagają się od Republiki Austrii odszkodowania w wysokości 100 tys. euro. Powodowie są wspierani przez Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów z Wiednia. "Oskarżamy Republikę o niewydolność na wszystkich szczeblach administracji. Zaczyna się to od gminy Ischgl, dalej od administracji powiatu Landeck, prowincji Tyrol, ale także na szczeblu federalnym poprzez kanclerza federalnego, a także poprzez ministrów" - twierdzi prezes stowarzyszenia Peter Kolba.

ZOBACZ: Szczepienie na koronawirusa trzeba będzie powtarzać co roku! Ekspert wyjaśnia

"Nie nazywajmy GÓ*A ambrozją". Bunt NIEZASZCZEPIONYCH. Protest "Stop Segregacji Sanitarnej"/Komentery

Wdowa i syn zmarłego Austriaka twierdzą, że władze na szczeblu powiatu, kraju związkowego i federalnym zbyt późno ostrzegły o pandemii i zbyt późno zamknęły region wokół Ischgl dla ruchu turystycznego. Kolba ujmuje to następująco: "Ludzie przedłożyli ekonomię nad zdrowie"

Zarzuty obejmują również fakt, że kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił kwarantannę dla doliny Paznaun na konferencji prasowej w dniu 13 marca 2020 roku, a prowincja Tyrol nie była na to przygotowana. W rezultacie turyści wyjeżdżali bez kontroli i przenosili wirusa do swoich krajów. Prokuratura finansowa, która reprezentuje Austrię na tym procesie, wskazuje, że tragiczna śmierć 72-latka była spowodowana wyłącznie pandemią szalejącą na całym świecie i nie została w żaden sposób zaakceptowana ani spowodowana przez organy Republiki Austrii.

Sonda
Czy w akademikach powinni mieszkać tylko zaszczepieni studenci?

Złożono już przeciwko państwu austriackiemu 15 pozwów cywilnych, a planowanych jest kolejnych 100 - poinformował Kolba. Obrońca konsumentów twierdzi, że najlepiej gdyby doszło do ugody pozasądowej. Jednak list otwarty do kanclerza Kurza z propozycją rozmów nie doczekał się odpowiedzi - informują media.

W sumie ponad 6 tys. poszkodowanych z 45 krajów skontaktowało się z urzędami ochrony konsumentów w związku z zakażeniami w Ischgl. Ta miejscowość w Tyrolu jest popularnym ośrodkiem sportów zimowych, licznie odwiedzanym przez turystów z całego świata.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE