Rozliczenie podatków w IRS. Szukasz doradcy? Dobrze przemyśl wybór

2015-02-09 1:00

Sezon podatkowy rozpoczął się już na dobre i jak co roku wielu naszych rodaków korzysta z usług wykwalifikowanych księgowych. Czasem wybór takiej osoby jest jednak trudny... O tym, na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając doradcę podatkowego rozmawiamy z Wiesławą Jamroz, która jest Certyfikowanym Publicznym Księgowym (CPA), jest również członkiem American Society of Certified Public Accountants.

Co każdy podatnik powinien zrobić zanim wybierze doradcę podatkowego?

- Na samym początku trzeba upewnić się, czy wybrany przez nas doradca podatkowy ma odpowiednie licencje i uprawnienia. Wkrótce IRS opublikuje katalog z imionami nazwiskami, adresami, jak również kwalifikacjami osób, sporządzających rozliczenia podatkowe, którzy są zarejestrowani w IRS i posiadają ważny PTIN numer. Podatnik będzie mógł używać tego, jako pomoc w wyborze odpowiedniej osoby z kwalifikacjami, które preferuje.

Czy to jedyne rzeczy na które podatnik powinien zwrócić uwagę?

- Trzeba również sprawdzić historię osoby rozliczającej. W tym celu trzeba skontrować się z Better Business Bureau. Tam można dowiedzieć się czy dana osoba nie posiada negatywnego rekordu, czy nie zgłaszano skarg na doradcę podatkowego w przeszłości.  Dodatkowo powinniśmy się dowiedzieć, czy stan licencji w przypadku osób akredytowanych nie jest zawieszony. 

Jaka forma wysyłki rozliczenia jest najlepsza?

- Najlepiej poprosić żeby rozliczenie zostało wysłane elektronicznie. Każdy, kto przygotowuje więcej niż 11 rozliczeń rocznie musi wysyłać je elektronicznie. Wówczas pracownicy IRS nie muszą wpisywać ręcznie informacji z rozliczeń papierowych do swojego systemu. Elektroniczna forma wysyłki pozwala na unikniecie błędów i pomyłek. Również bardzo ważny jest fakt, że dzięki elektronicznej wysyłce podatnik otrzymuje potwierdzenie otrzymania rozliczenia przez IRS. Wysyłając rozliczenie pocztą takiego potwierdzenia nie mamy. Dodatkowo elektroniczna forma wysyłki powoduje ze podatnik szybciej otrzymuje swój ewentualny zwrot.

Jakie dokumenty powinniśmy przynieść do doradcy podatkowego?

- Osoba rozliczająca podatki zapyta podatnika o wszystkie potrzebne dokumenty. Również zada odpowiednie pytania odnośnie dochodów i rozchodów a także poinformuje podatnika na temat ulg podatkowych, z których dana osoba może skorzystać. Mogą to być ulgi, albo kredyty podatkowe. Należy wystrzegać się doradców podatkowych, którzy proponują wykonanie rozliczenia korzystając z danych zawartych na ostatnim czeku a nie proszą o formę w-2. Nigdy nie należy podpisywać niekompletnego rozliczenia podatkowego.


Przygotowanie rozliczenia podatkowego może być jedną z największych transakcji finansowych w roku. Dlatego też podatnik powinien starannie przemyśleć powierzenie tej czynności osobie trzeciej lub firmie. Większość specjalistów podatkowych świadczy usługi na najwyższym poziomie. Jednak są też tacy, którzy wykorzystują personalne informacje i używają je w celu oszustwa podatnika. Zwykle kończy się to kradzieżą z kart kredytowych lub kont bankowych jak również zepsuciem historii kredytowej.

Wiesława Jamroz, która jest Certyfikowanym Publicznym Księgowym (CPA) przyjmuje 66-10 Grand Ave, Maspeth, NY 113 78, (347) 848-0088.